Nekategorizirano, Svijet

Nizozemska priznala masakr nad Armencima 1915. kao genocid

 EPA/SEDAT SUNA
EPA/SEDAT SUNA

Nizozemski parlament u četvrtak je usvojio rezoluciju kojom se masakr nad 1,5 milijun Armenaca 1915. priznaje kao genocid, unatoč tome što je vlada rekla da to neće postati službena politika Nizozemske.

Rezolucija protiv koje su bila samo tri od ukupno 150 zastupnika, riskira daljnje zatezanje odnosa između Haaga i Ankare, koji su napeti nakon što je Nizozemska prošle godine zabranila turskim ministrima da vode kampanju u Nizozemskoj.

Turska je opovrgnula da su ubojstva koja su se dogodila u jeku Prvoga svjetskog rata genocid.

Još desetak drugih europskih zemalja donijelo je slične rezolucije.

Mnogi stručnjaci izvan Turske smatraju da su ubojstva bila genocid, odnosno pokušaj da se uništi cjelokupan narod.

Turska prihvaća da su mnogi kršćani Armenci koji su živjeli u Osmanskom Carstvu ubijeni za vrijeme Prvoga svjetskog rata, međutim osporava broj žrtava i opovrgava da su ubojstva sustavno orkestrirana ili da čine genocid.

“Politizacija zbivanja iz 1915. vađenjem iz političkog konteksta je neprihvatljiva”, navodi se u izjavi glasnogovornika turskog ministarstva vanjskih poslova. (Hina)