Aktivizam, Nekategorizirano

Počinje 7. izdanje inkluzivnog filmskog festivala — Film svima

Međunarodni tjedan gluhih tradicionalno znači i da je vrijeme za inkluzivni filmski festival Film svima kojeg po 7. put otvaraju udruga Filmaktiv, Udruga gluhih i nagluhih PGŽ, Udruga slijepih PGŽ te Hej!

Festival će biti održan od četvrtka, 22. rujna 2022. do subote, 24. rujna 2022. u UGIN Filmskom vrtu, Dječjoj kući i Filodrammatica Dvorani uz slobodan ulaz.

Ovogodišnji program donosi 8 novih inkluzivnih naslova prevedenih i prilagođenih u sklopu Film svima i to nikada nagrađivanijih — bit će prikazane inkluzivne verzije pobjedničkog filma Liburnia Film Festivala kategorije LFF Regionale — In Medias Res, Ane Klepo (Filmaktiv); filma Pisma na kraju šume Jelene Oroz (Bonobostudio) nositelja posebnog priznanja Animafesta; pobjedničkog filma Pula Film Festivala — Zbornica, Sonje Tarokić (Kinorama) te filma nagrađenog u Cannesu nagradom Camera d’Or — Murina, Antonete Alamat Kusijančić (Antitalent).

Program u četvrtak, 24. rujna u 10:00 započinje filmom Pisma na kraju šume Jelene Oroz nagrađenom na ovogodišnjem Animafestu koji će biti prikazan čak 2 puta — u četvrtak, 22.9.2022 te u subotu, 24.9.2022. u Art kinu u Dječjoj kući. Ulaz je besplatan, a prijave obavezne na maja@filmaktiv.org.
Prvi dan (četvrtak, 24. rujna) u 20:00 zatvaraju dokumentarni filmovi mladih autora nastali u sklopu Nove škole dokumentarnog filma, među kojima se krije i ovogodišnji pobjednik Liburnia Film Festivala u kategoriji LFF Regionale — In Medias Res Ane Klepo. Gledamo i (P)artizan, Jelene Androić; Puta toliko, Nine Sorić; Nokturno, Silvije Bumbak te Suze bakarskog baškota, Brune Butorca.

Drugi dan, petak, 23. rujna 2022. u 20:00 UGIN Filmski vrt zauzima Zbornica, redateljice Sonje Tarokić (Kinorama) koji nam dočarava tjeskobu obrazovnog sustava u ovom filmu proglašenom najboljim ovogodišnjim hrvatskim filmom.

7. Film svima u subotu, 24. rujna 2022. u 20:00 zatvara Murina, film Antonete Alamat Kusijančić koji je ponosni nositelj nagrade Camera d’Or iz Cannesa, što je jedno od najvećih priznanja hrvatskom filmu ikada.

Više informacija na službenoj web stranici te Facebook eventu.

Film svima provode Filmaktiv, Udruga gluhih i nagluhih PGŽ, Udruga slijepih PGŽ i Hej! uz financijsku podršku Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Rijeke, Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC) i Primorsko-goranske županije.

Udruga Filmaktiv i Udruga gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije od lipnja 2021. do lipnja 2022. provodila je projekt Film svima svugdje online, sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda.