Nekategorizirano, Stajališta

Pola milijarde svjetske populacije nema pristup čistoj vodi

P-H20160310008185Deseci milijuna ljudi u svijetu nemaju pristup čistoj i pitkoj vodi, a više od pola milijarde ih živi u ruralnim područjima, stoji u izvješću međunarodne humanitarne organizacije WaterAid objavljenom u srijedu u povodu obilježavanja Svjetskoga dana voda.

“U svijetu danas 663 milijuna ljudi još uvijek nema pristup čistoj i pitkoj vodi, a velika većina – njih 522 milijuna živi u ruralnim područjima”, stoji u izvješću pod nazivom “Wild Water”.

Najpogođenije je stanovništvo Papue Nove Gvineje, Mozambika i Madagaskara. Istodobno su te zemlje među 20 posto svjetskih nacija najpodložnijih klimatskim promjenama i najlošije pripremljenih na prilagodbu, stoji u izvješću.

67 posto seoskog stanovništva pacifičke otočne nacije Papue Nove Gvineje živi u potpunosti bez pristupa čistoj vodi, što znači da 4,4 milijuna ljudi, od ukupno 7,2 milijuna u zemlji nema pristup pitkoj vodi.

Na Madagaskaru živi 22 milijuna stanovnika, a 10,2 milijuna ih je nastanjeno u ruralnim područjima i svakodnevno se bore za pronalazak čiste i pitke vode.

U Mozambiku od 22, 9 milijuna ukupnog stanovništva, pristup pitkoj i čistoj vodi nema njih čak 11,5 milijuna.

No zemlja s najvećim postotkom seoskog stanovništva koje nema pristup čistoj vodi je Angola – čak 71 posto populacije. Peta najveća afrička ekonomija broji 22,8 milijuna stanovnika, a 12,7 ih živi u ruralnim područjima.

U jednoj od najbrže rastućih svjetskih ekonomija – Indiji, u kojoj živi 17 posto ukupne svjetske populacije ili 1,2 milijarde, 63,4 milijuna nema pristup čistoj vodi. Riječ je o najvećem broju ljudi u jednoj zemlji bez čiste i pitke vode.

U najnaseljenijoj zemlji svijeta, Kini, u kojoj živi 1,4 milijarde ljudi, u ruralnim dijelovima bez čiste vode živi 43,7 milijuna stanovništva.

Ekstremni vremenski uvjeti koji rezultiraju klimatskim promjenama – poput ciklona, poplava i dugotrajne suše – još više bi mogli pogoršati stanje i okolnosti u kojima živi najpogođeniji dio stanovništva našeg planeta, zaključuje se u izvješću. To bi moglo utjecati na zdravstveno stanje ljudi, opće životne okolnosti i količinu sredstava za život u najsiromašnijim zemljama svijeta.

“Klimatske promjene mogle bi već tešku situaciju učiniti još težom… Predviđa se da će do 2050. godine više od 40 posto svjetske populacije živjeti u područjima bez čiste i pitke vode”, stoji u izvješću.

“Čista voda nije privilegij, to je temeljno ljudsko pravo… i bez obzira na to više od pola milijarde seoskog stanovništva i dalje živi bez pristupa sigurnoj pitkoj vodi”, kazala je izvršna direktorica autralskog ogranka WaterAida, Rosie Wheen.

Seosko stanovništvo po njezinu je mišljenju marginalizirano zbog udaljenih lokacija i kontinuiranog izostanka financiranja temeljnih potreba te na svojim leđima nosi najveći teret.

Organizacija od vlada traži da daju prvenstvo financiranju planova i projekata koji će svima omogućiti pristup pitkoj i čistoj vodi te da pomognu siromašnim zemljama u prilagodbi na posljedice klimatskih promjena. (Hina)