Hrvatska, Nekategorizirano

Humanitarna organizacija Dora svečano obilježila 25. godina djelovanja

Na slici Jadranka Granić. foto HINA/ Tomislav PAVLEK /tp

Tradicionalnom donatorskom večeri uz izvedbu opere “Nikola Šubić Zrinjski” Ivana pl. Zajca, Humanitarna organizacija Dora svečano je u četvrtak u Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Zagrebu obilježila 25 godina neprekinutog djelovanja u borbi protiv siromaštva među djecom i mladima kroz poticanje kontinuiranog obrazovanja i jednakih mogućnosti nastavljenog školovanja.

Na početku, okupljenima se obratila predsjednica Dore Jadranka Granić. Posebno je zahvalila svim donatorima “široka srca i plemenite duše” koji su podržavali Doru čitavih dosadašnjih 25 godina djelovanja.

Dora je utemeljena 1991. u vrijeme Domovinskog rata kako bi pomogla djeci civilnim žrtvama, kazala je Granić; danas je njezin strateški cilj dugoročna borba protiv siromaštva među djecom i mladima a glavna zadaća omogućavanje i promicanje pravovremenog i kontinuiranog obrazovanja kao najučinkovitijeg sredstva u suzbijanju njihove socijalne isključenosti od vršnjaka i šire društvene zajednice, te omogućavanja boljih prilika u budućnosti.

Sve to ne bi bilo moguće bez brojnih, vjernih i požrtvovnih Dorinih volontera i volonterki, napomenula je Granić. “Posebno smo ponosni na naše stipendiste i štićenike od kojih su brojni danas uspješni građani naše domovine. Dora danas slavi svoju veliku obljetnicu”, poručila je.

Humanitarna organizacija Dora djeluje od 1991. godine na području skrbi o djeci i mladima koji žive u siromaštvu. Kao jedna od prvih nevladinih udruga, u proteklih je 25 godina uz veliki trud i samozatajni rad brojnih volonterki i volontera i nesebičnu pomoć brojnih donatora, s iznosom od preko 40 milijuna kuna pomogla brojne korisnike pomoći za više od sedam tisuća djece, mladih, članova njihovih obitelji, stradalnika Domovinskog rata i svih drugih potrebitih hrvatskih građana i građanki.

Dorini su štićenici djeca bez jednog ili oba roditelja, djeca iz obitelji s većim brojem djece, iz teško socijalno ugroženih obitelji, bolesna i djeca s posebnim potrebama. Vrijednim i nadarenim srednjoškolcima i studentima, Dora osigurava stipendije kroz čitavo razdoblje njihova školovanja.

Na račune stipendista i ostalih korisnika pomoći u samo posljednjih pet godina, od 2012. do 2016., Dora je isplatila ukupno 2,750 milijuna kuna, u što nije uključena materijalna pomoć i pomoć u naravi. U istome razdoblju, Dora je odobrila 287 godišnjih stipendija u ukupnom iznosu od preko 1,8 milijuna kuna, uključujući i 80 tekućih stipendija, koje će se redovito mjesečno isplaćivati do kraja ove školske/akademske godine.

Svečana večer u HNK-u održana je pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, hrvatskoga premijera Andreja Plenkovića i zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.

Obilježavanju Dorina 25. rođendana nazočili su brojni predstavnici hrvatske političke, akademske i kulturne elite, među kojima su bili ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić sa zamjenicom Vesnom Kusin, potpredsjednik Hrvatskoga sabora Željko Reiner, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zvonko Kusić, predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Andrija Mikulić, ministri državne imovine Goran Marić, poljoprivrede Tomislav Tolušić, te mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, kao i poseban savjetnik predsjednice RH Mate Granić i brojni drugi.

Večer je bila donatorske prirode, a sav prihod od donacija bit će uplaćen u Fond za stipendiranje srednjoškolaca i studenata u okviru dugogodišnjega programa “Želim biti…” za tekuću 2016./2017. školsku, odnosno akademsku godinu. (Hina)