Nekategorizirano, Svijet

Rusija zakonom protiv lažnih vijesti, vrijeđanja države na internetu

HN20190228049225Predsjednik Vladimir Putin potpisao je nove strože kazne za Ruse koji, po mišljenju vlasti, šire lažne vijesti i na internetu iskazuju “očigledno nepoštovanje” prema državi, prenosi u ponedjeljak Reuters pozivajući se na službeni portal za pravne informacije.

Novi zakon vlastima omogućuje da blokiraju internetske stranice ukoliko kreatori propuste udovoljiti zahtjevu za uklanjanje sadržaje koje država smatra činjenično netočnim.

Prema novom zakonu, pojedinci mogu biti kažnjeni do 400.000 rubalja (oko 40.000 kuna) za širenje lažnih informacija na internetu koje dovedu do “masovnog kršenja javnog reda”.

Osobe koje na internetu iskazuju “očigledno nepoštovanje” prema državi, vlastima, javnosti, zastavi ili ustavu mogu biti kažnjeni s novčanom kaznom do 100.000 rubalja (oko 10.000 kuna). Za ponavljanje tih prekršajnih djela predviđena je i zatvorska kazna do 15 dana.

Kritičari upozoravaju da bi novi zakon mogao rezultirati mehanizmom za državnu cenzuru, no parlamentarci tvrde da su nove mjere neophodne u borbi protiv lažnih novinskih izvješća i uvredljivih komentara.