Nekategorizirano, Stajališta

Samo 57% građana Hrvatske vjeruje u teoriju evolucije

evolucija_crNovi kurikulum, koji će se početi primjenjivati u školskoj godini 2017./2018., također obvezuje vjerske škole da poučavaju kako je koncept džihada u svom duhu domoljuban. Izbacivanje Darwinova učenja iz nastave samo će dodatno osnažiti muslimanski kreacionizam u Turskoj čiji su stanovnici i dosad u ispitivanjima javnog mnijenja u svijetu prednjačili u antievolucionističkom sentimentu. Primjerice, prije nekoliko godina objavljeno veliko istraživanje na 18.531 ispitaniku u dobi od 16 do 64 godine u 24 zemlje, pokazalo je da u Turskoj 60 posto ljudi negira evoluciju, prenosi SEEbiz.

Gora od Turske bila je samo Saudijska Arabija gdje 75 posto stanovnika odbija učenje o evoluciji. Osim te dvije zemlje, u odbijanju Darwinova učenja visoko su kotirali i Indonezija te SAD gdje glavna opozicija učenju teorije evolucije u američkim školama dolazi iz redova kršćanskih fundamentalista, tzv. kreacionista, koji smatraju da je vrhovno biće ili božanstvo stvorilo svijet, dakle prirodu i čovjeka, odjednom. Primjerice, kreacionisti smatraju da je Bog prije 10.000 godina stvorio najprije Adama, a zatim iz njegova rebra Evu. No, u SAD-u se posljednjih godina zamjećuje zanimljiv trend: što su ispitanici mlađi, boljeg obrazovnog i materijalnog statusa, to je veće prihvaćanje evolucije kao znanstvene činjenice.

Na drugoj strani, među “evolucionistima” u ispitivanju je prednjačila Švedska gdje 68 posto stanovnika smatra da je čovjek nastao evolucijom. Iza nje su bile Njemačka sa 65 i Kina sa 64 posto ispitanika koji prihvaćaju evoluciju. Hrvatska nije bila obuhvaćena tom studijom, no nedavno je američka nevladina organizacija Pew Research Center objavila istraživanje “Religiozna uvjerenja i nacionalna pripadnost u Srednjoj i Istočnoj Europi” u kojemu se, među ostalim, ispitivao i stav prema evoluciji u 18 europskih – uglavnom bivših komunističkih – zemalja na uzorku od 25.000 odraslih ljudi.

Istraživanje u Hrvatskoj, od lipnja 2015. do srpnja 2016. godine, provela je agencija Ipsos na uzorku od 1616 ispitanika.

Listu predvode Česi kojih čak 83 posto prihvaća da su ljudi nastali evolucijom. Slijede ih Estonci sa 74 posto i Mađari sa 69 posto, a na dnu ljestvice su Bosna i Hercegovina sa 37 posto te Armenija sa 34 posto ispitanika koji prihvaćaju evoluciju.

U Hrvatskoj teoriju evolucije prihvaća 57 posto stanovnika, što je četiri posto manje nego u Srbiji gdje je prije dva mjeseca bila pokrenuta skandalozna peticija za izbacivanje Darwinova učenja iz škola.