Aktivizam, Nekategorizirano

Slovenska filozofkinja Renata Salecl u nedjelju na Filozofskom teatru

Foto: HNK

Filozofski teatar Srećka Horvata ugostit će u nedjelju, 27. ožujka, u Hrvatskom narodnom kazalištu cijenjenu slovensku filozofkinju i sociologinju Renatu Salecl.

Renata Salecl (1962.) proglašena je 2010. “slovenskom znanstvenicom godine”, a u ožujku 2011. najuspješnijom ženom u Sloveniji. Istraživačica je pri Institutu za kriminologiju na Pravnom fakultetu u Ljubljani, redovna profesorica na Birkbeck College u Londonu i članica Slovenske akademije znanosti. Studirala je filozofiju i doktorirala sociologiju, a 1980-ih godina bila je aktivna i u poznatoj Ljubljanskoj školi psihoanalize.

Njezine su knjige prevedene na petnaest jezika, a među njima se ističu “(Per)verzije ljubavi i mržnje”, “Tiranija izbora”, “O tjeskobi” i druge.

Koncem 2021. u izdanju Naklade Ljevak izašao je hrvatski prijevod njezine knjige provokativna naslova “Čovjek je čovjeku virus”, koja poznatu latinsku izreku Homo homini lupus (čovjek je čovjeku vuk) pretvara u Homo homini virus.

Kako smo dospjeli do točke u kojoj je čovjek čovjeku postao potencijalni izvor bolesti i smrti? Kako su se promijenili ljudski odnosi zbog pandemije, ali i sveprožimajućeg straha i neprekidnog dotoka katastrofalnih vijesti? Na koji način društvene mreže doprinose sveopćoj polarizaciji društva, koja je svakim danom sve veća? Kako se nositi sa svime time i što nam je činiti?

To su samo neke od tema o kojima će Renata Salecl razgovarati sa svojim domaćinom Srećkom Horvatom, koji od 2014. uređuje i vodi Filozofski teatar pri Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.

Renata Salecl treća je gošća aktualne sezone Filozofskog teatra, nakon gostovanja u Zagrebu filozofa Slavoja Žižeka i kazališnog redatelja Mila Raua. (Hina)