EHO, Nekategorizirano

Španjolski umjetnik pokazao da i smeće može biti umjetnost. Pogledajte njegovu instalaciju u Rijeci

Da i smeće može biti umjetnost – dokazuju instalacije španjolskog umjetnika. Francisco de Pajaro u Rijeku je stigao u okviru dječjeg festivala Tobogan i predstavlja se trenutno javnosti na dvijema lokacijama – u Ulici žrtava fašizma i u podnožju Trsatskih stuba.

Autor: Ljiljana Hlača, Novi list

Instalacije su ograđene trakom a tu je i upozorenje da radovi nisu gotovi.

Neobične figure napravljene od kartona, prepune crne vreće koje ispunjavaju jednu baju, kao i daske ali i stara automobilska olupina – sve to dobiva neki novi život (barem kratkotrajno) u radovima ovog umjetnika koji će se sutra u utorak 2. srpnja od 20 sati u parku na Školjiću (između dviju zgrada ulice Žrtava Fašizma, blizu O.Š. Nikole Tesla) družiti s građanima i vjerojatno ukazati kako se otpad može lijepo stilizirati i koristiti kao umjetnički materijal.

No, sigurno će biti mjesta i za eko poruke.

Dječji festival Tobogan dio je programskog pravca Dječja kuća Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture, a njegov program nastaje zajedničkim trudom i radom mnogih javnih institucija.