Aktivizam, Nekategorizirano

Ganz nove Perforacije, festival izvedbenih umjetnosti i nezavisne autorske produkcije suvremenog kazališta, plesa i performansa održava se od 6. do 11. listopada na 15-ak različitih lokacija u Zagrebu. U okviru festivalskih programa održat će se i Noć performansa 17. listopada te post-festum program 11. i 12. studenog. Ganz nove Perforacije svojevrstan je hibrid dva festivala: Perforacija & Ganz novog – koji su spajanjem svojih kreativnih i produkcijskih snaga postali snažna točka oko koje se okuplja nezavisna domaća scena, navodi se u najavi udruge Domino.

Stoga, nedaćama unatoč, jesen u Zagrebu bogatija je no ikada, uz povišenu dozu društvene odgovornosti i poštivanje važećih epidemioloških mjera. Iako je vrijeme karantene bilo ispunjenom kulturnim sadržajima on-line tipa, iskustvo ipak pokazuje da ništa ne može zamijeniti živu izvedbu i izravni proces uživanja u umjetnosti. Ova se godina pokazala puna neizvjesnosti te nas osvijestila da ne znamo što donosi sutra i da baš zato uživamo u danas. Zato, posjetite programe Ganz novih Perforacija, a ulaz je, kao i uvijek – slobodan u sklopu inicijative Umjetnost dostupna svima.

Festival počinje u utorak, 6. listopada premijerom plesne predstave Playing reality, Koraljke Begović i Jasne Jasne Žmak, koja za svoje ishodište uzima svima znane dječje igre te ih transformira u plesne sekvence gradeći kompleksniju rekonstrukciju poznatog svijeta igara. Plesna umjetnica Roberta Milevoj u radu Rob3rta, koji je svojevrsni nastavak ranijih istraživanja Roberta, Roberta i Opet Roberta, analizira kapacitete vlastitog izvođačkog tijela u korelaciji s emotivnim segmentom bića; dok Zrinka Užbinec predstavlja Eksplodiranu sluz, koreografski pokušaj sastavljanja čudovišta nastao iz želje da se kroz plesni kolaž izazove normativna i jednoslojna percepcija tijela. Kolektiv Zvukospjevi (Hewitt, Slipčević, Guzmić) uprizoruje audiovizualni projekt Sightings-Sittings koji se nastavlja na zvučno i ambijentalno istraživanje lokacija Sjevernog mora, područje između La Manche i Norveškog mora, započet u sklopu rezidencije Otočka veza. Predstava Ispravak kazališne redateljice Marine Petković Liker dio je izvedbenog ciklusa Udaljenosti, ona je njezina peta, vjerojatno završna epizoda. Inspirirana razgovorima sa stanovnicima Darde u Baranji, ova je predstava (kao i cijeli ciklus), svjedočenje i analiziranje paradigmatskog problema života u još uvijek poslijeratnoj Hrvatskoj. Multidisciplinarna umjetnica Nina Kurtela predstavit će se s novom edicijom instalacije Znakulturizacija na prometnim znakovima diljem Grada. Od međunarodnih gostiju, u ovogodišnjem sve-domaćem programu, predstavit će se Mala Kline s participativnim radom Dream Hostel Zagreb – Vizije ekcesa, te također slovenska grupa Feminalz s Tehnoburleskom Kradljivci slika. Festival završava 11. listopada noćnom zvučnom šetnjom Dolac spava Pavlice Bajsić Brazzoduro, kroz koju nas vodi glas u slušalicama s povremenim glazbenim intervencijama uživo, tjerajući nas na promišljanje o različitim gradovima koji supostoje na jednom prostoru, posebice onog grada koji se, iz prašine naših dimnjaka i kostiju, tek treba uzdići. U postfestum programu 11. studenog, svoj autorski rad Keinberg premijerno će predstaviti jedna od najzanimljivijih autorica mlađe generacije, Vedrana Klepica.

Jesen donosi ganz novu kulturnu ponudu, a novonormalno, sudeći prema programu, i dugo očekivanu dominaciju ženskih autorica.

U site-specific programu Ganz novih Perforacija, poznatoj Noći performansa, podnaslovljenoj Sve je moguće osim nemogućeg prostora za performans, koja se bavi istraživanjem novih prostora za performans i društvene odnose 17. listopada tijekom 24 sata svoje performativne radove izvest će Milijana Babić i Centar za ženske studije, Petra Mrša, Vlasta Delimar i Milan Božić, Vladimir Novak, Miha Erjavec (name:), Selma Banich, Antonio Grgić, Nika Bokić, Rajna Racz i Marin Živković.

Ganz nove Perforacije realiziraju se u suorganizaciji Domina i Ganz nove kulture promjene te u suradnji s partnerima kojima ovom prilikom zahvaljujemo: Zagrebački plesni centar, Teatar EXIT, Kulturni centar Travno, Galerija Nova, Centar za kulturu Novi Zagreb- Galerija Vladimir Bužančić, UPUH, Drugo more i Centar za ženske studije iz Rijeke te Tržnice Zagreb.

Festival podržavaju Program Europske unije Kreativna Europa kroz projekte suradnje Be SpectACTive i ACT: Art, Climate, Transition, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb – Gradski ured za kulturu te Zaklada Kultura nova kroz platformu Mreža izvedbenih umjetnosti.

Više informacija o programima nalazi se na https://thisisadominoproject.org/.