Aktivizam, Nekategorizirano

Festival Perforacije 2022.

Festival Perforacije, 2022. – četrnaesto izdanje festivala izvedbenih umjetnosti održava se u Zagrebu od 29. lipnja do 3. srpnja, u Zagrebačkom plesnom centru, Pogonu Jedinstvo, KUC Travno, Zagrebačkom Velesajmu te javnim vanjskim prostorima Grada i Parka prirode Medvednica.

Uspostavljajući platformu nezavisne izvedbene scene, festivalski program od 10. lipnja gostuje u Dubrovniku, Rijeci, Zadru i Mostaru.
Festival se odvija u partnerstvu udruge Domino s umjetničkim organizacijama diljem Hrvatske i regije, te u suradnji s lokalnom zajednicom i neumjetničkim sektorom, nastojeći podržati podzastupljene umjetničke forme, mlade i neetablirane autore te potaknuti društveno angažirano umjetničko djelovanje.

Ovogodišnji program Perforacija uključuje plesne izvedbe: Bestjelesno – Brune Isakovića i Mie Zalukar, kojom autori istražuju utjecaj pandemije i krize na javni, privatni i izvedbeni prostor; premijeru Vulnera – autorice Mie Zalukar i plesačice Jovane Zelenović; Da nam padne rosna Kiša – Mie Štark, u izvedbi Ivane Bojanić, Anne Javoran i Valentine Miloš, gdje autorica traga za mjestom nastanka plesa te kroz folklorne običaje, poljodjelske rituale i slavensku mitologiju ispituje odnos zajednice i prirode.
Instalacija, performans i izložba Vlaste Delimar i Vesne Stilinović Prema dostojanstvu (starenja), bliska je suradnja autorica u kojoj kroz elementarni eros pristupaju starenju kao potencijalu života. Kroz audio-video prezentaciju u šetnji Medvednicom, Tin Dožić predstavlja umjetničko istraživanje Dromomania Adriatica u kojem je hodanje početna metodologija rada. Multimedijsku izvedbu Opera commerciale (Pozor! Work-in-progress) :: 1. izvedbeno čitanje Zagrebačkog Velesajma, prema konceptu i inicijalnoj motivaciji kulturne antropologinje Sonje Leboš, suizvodi skupina autora: Nika Bauman, Lana Hosni, Mak Murtić, Alen Sinkauz, Zrinka Šimičić Mihanović i Mia Štark.
U sklopu manifestacije Noći performansa u vanjskim javnim prostorima Zagreba i Zadra, performanse izvode Siniša Labrović i Arijana Lekić Fridrih.

Više o programu možete pročitati na poveznici: https://thisisadominoproject.org/