EHO, Nekategorizirano

Svi su oduševljeni umjetničkim radovima od keramike nastalim na radionicama EU projekta “Keramika 54+”

Na slici projektni tim u ataljeu: voditelj projekta Ante Čakarić (u prvom planu) s voditeljem tečaja, petrinjskim lončarom i umjetnikom Valentinom Valentom

Internet predstavlja široku arenu mogućnosti u kojoj itekako mogu sudjelovati osobe zrele i starije životne dobi. Brojna istraživanja jasno pokazuju da informacijske i komunikacijske tehnologije pomažu starijima u učenju novih stvari i važan su čimbenik bolje prilagodbe promjenama koje starenje donosi.

Prilagodba informacijskih tehnologija starijim osobama velik je izazov za sve.
-Mi smo u pripremi projekta “Keramika 54+” željeli umanjiti neke prepreke zbog kojih stariji slabije koriste te tehnologije. Nabavili smo im tablete i obučili ih kako se koristi softver za učenje na daljinu. Tijekom provedbe sadržaj radionica stalno prilagođavamo osobama starije životne dobi trudeći se pronaći nove načine kako one mogu doprinijeti zadovoljnijem i ispunjenijem životu tih osoba, navode iz udruge Udruge Građanski aktivizam – GrAk na stranici projekta.

Koliko smo u tome uspjeli svjedoče i ove fotografije na kojima su radovi polaznika tečaja “Keramika 54+” koji su prošlog tjedna izašli iz naše peći za keramiku. Prvi put osobe starije od 55 godina iz Sisačko-moslavačke županije imale su priliku steći znanja i vještine potrebne za izradu umjetničke keramike, i to u predavanjima koja se provode učenjem na daljinu i uživo (sinkrono) – pojašnjava GrAk na stranici projekta.

 

Projekt “Keramika 54+” u travnju prošle godine ugovoren je za sufinanciranje iz Europskog socijalnog fonda, na pozivu Umjetnost i kultura online, i od tada su završila dva ciklusa edukacija za ukupno 21 polaznika. Svaki ciklus podrazumijevao je 50 dana edukacije ili 100 sati edukacije – pojašnjava Ante Čakarić, voditelj projekta, dodajući da trenutno završava treći ciklus edukacija na kojem uči 13 polaznika.

Voditelj online tečaja keramike je Valentino Valent, umjetnik i jedan od posljednjih petrinjskih lončara. Prvi put u online radionicama podučava korisnike dijeleći svoja znanja i vještine u oblikovanju gline i izradi predmeta od keramike.

– Projekt je naš odgovor na socijalnu isključenost uzrokovano COVID-19 epidemijom koje je posebno pogodilo starije osobe u siromašnim zajednicama. Od ukupno 22 polaznika u prva dva ciklusa, edukaciju su završila čak 21 polaznika. Dakle, kod nas gotovo da nema odustajanja! Ovdje treba uzeti u obzir činjenicu da su polaznici u dobi od 55 – 81 godine. Većini je ovo prvi susret s online alatima i online obukom općenito – ističe Čakarić.

– Korisnici projekta su vrlo aktivni pa i nakon završene edukacije ostaju u kontaktu s projektnim timom u svakodnevnom kontaktu. Svaka skupina ima svoju Viber grupu kroz koju svakodnevno međusobno komuniciraju, ali i s projektnim timom. Povezani su, razmjenjuju iskustva i fotografije svojih radova, međusobno se motiviraju i razvijaju prijateljsku atmosferu. Kroz projekt smo im i dalje osigurali glinu, sitni alat i potrebne materijale. S obzirom na to da se cijeli projekt provodi online, polaznici jedva čekaju druženje uživo! – navodi Čakarić.

Projekt je izazvao interes ljudi u zajednici jer je udruga iskoristila potencijal digitalnih tehnologija pa su tradicionalne lončarske radionice pretvorene u participativan online tečaj keramike prilagođen osobama starije životne dobi. Tradicija i suvremene tehnologije, to obično ne ide zajedno. Čak su i djeca naših korisnika iznenađena činjenicom da njihovi stari roditelji sada sudjeluju u online edukaciji, bave se lončarstvom i koriste društvene mreže. Svi su oduševljeni umjetničkim radovima od keramike koji su nastali u projektu, a koji se zajednici pokazuju preko društvenih mreža. Često je to prekrasna umjetnička keramika koja oduševi promatrače. Korisnici projekta također dijele fotografije svojih djela, daruju ih prijateljima i rodbini. Često u izradu keramike uključe svoje ukućane ili unuke. Odjednom u zajednici imamo puno ljudi koji se bave keramikom, i to se vidi. Svatko od korisnika projekta razvija neki svoj, prepoznatljiv stil. Zato njihova keramika izgleda drugačije od tradicionalne petrinjske keramike na kakvu smo navikli – zaključuje Čakarić.

Fotografije keramike možete vidjeti na Facebook profilu projekta.