Nekategorizirano, Svijet

U 2016. rekordnih 65,6 milijuna raseljenih i izbjeglih

un_crUNHCR posebno zabrinjava stanje u Južnom Sudanu.

– Broj od 65,6 milijuna je u laganom porastu u odnosu na 65,3 milijuna u 2015. – izjavio je visoki povjerenik za izbjeglice Filippo Grandi.

Radi se, dodao je, o 40,3 milijuna ljudi raseljenih unutar svoje zemlje i 22,5 milijuna izbjeglih, od kojih su polovica djeca, u 2016. godini.

Najviše je raseljenih u Siriji, Iraku i Kolumbiji. Sukob u Siriji koji je započeo 2001. “proizvodi” najviše izbjeglica, sveukupno 5,5 milijuna. Samo u 2016. registrirano je novih 825.000, dodaje UNHCR.

Ta UN-ova agencija posebno je zabrinuta za sve gore stanje u Južnom Sudanu nakon “katastrofalnog neuspjeha mirovnih napora”.

– Kriza s raseljenima najbrže raste upravo u Južnom Sudanu – upozorava Grandi.

Ta je zemlja nezavisnost stekla 2011., a već je 2013. izbio građanski rat u kojem je poginulo više desetaka tisuća ljudi, s više od 3,7 milijuna koji su napustili svoje domove bježeći pred oružanim sukobima. Broj izbjeglica je u posljednjih šest mjeseci u toj zemlji porastao za 64 posto i dosegao brojku od 1,4 milijuna ljudi.