EHO, Nekategorizirano

U Križevcima otvorena najmodernija zvjezdarnica u Hrvatskoj!

Križevačka zvjezdarnica, izrasla u sklopu projekta SPARK, a kao dio Kozmološkog centra dočekala je i svoje službeno otvorenje danas, na Dan grada Križevaca, svečanošću koja je počela u podne i trajat sve do večernjih sati kada će u 20 sati početi svemirski koncert Gradskog tamburaškog orkestra Križevci.

Svečanosti otvaranja križevačke zvjezdarnice nazočio je i Ante Martić, zamjenik upraviteljice za programe Europske unije u u Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnoga društva zaduženoj za praćenje projekta SPARK zahvaljujući kojem je danas otvorena ova jedinstvena, tehnološki sofisticirana zgrada zvjezdarnice. Zvjezdarnicu krasi petometarska astronomska kupola, domaćeg proizvođača, i u njoj se 40-centimetarski teleskop poput Hubbleovog space teleskopa.

Projekt SPARK (“SPARK – Sinergija prirodoslovaca, astronoma, računaraca Križevaca”) vrijedan je 3 milijuna kuna i sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda, a pokrenut je kao težnja organizacija civilnog društva iz Križevaca, udruge P.O.I.N.T., Astronomskog društva Perzeidi i Zaklade Volim Križevce, zatim Sveučilište u Zagrebu Fakulteta elektrotehnike i računarstva, gradske institucije Pučkog otvorenog učilišta Križevci, Gradske knjižnice „Franjo Marković” te Grada Križevaca da ponude djeci, mladima, ali i širem građanstvu nove sadržaje kojima bi promicali prirodne i tehničke znanosti te pobudili interes za svemirom.