Nekategorizirano, Svijet

Ulice Matere, Europske prijestolnice kulture za 2019., ispunili zvukovi više od dvije tisuće glazbenika

materaNastupima bendova iz 131 općine Basilicate i europskih glazbenika u Materi službeno je u subotu započela svečana inauguracija talijanskog grada kao europske prijestolnice kulture.

Proslavi povodom svečanog otvorenja glazbenicima iz cijele talijanske regije pridružili su se glazbenici iz prijašnjih europskih prijestolnica kulture. Ulice Matere ispunili su zvukovi više od dvije tisuće glazbenika iz Italije, ali i Europe, a u subotu naveče održao je svečani govor predsjednik Italije Sergia Mattarelle.

Matera je grad s 60 tisuća stanovnika na jugu Italije a poznata je po drevnim gradskim četvrtima koje čine nastambe u pećinama izdubljenim u vapnenačkoj stijeni na kojoj se nalazi grad. Upravo je život ljudi u tim četvrtima smatran nacionalnom sramotom pa su rimske vlasti 1952. godine naredile preseljenje 17 tisuća ljudi iz pećina.

Ranija sramota postala je nova prilika Matere nakon što su vlasti odlučile obnoviti pećine. Te četvrti, koje se nazivaju Sassi, time su ušle pod zaštitu UNESCO-a 1993. godine.

Preuzimanje titule europske prijestolnice kulture prilika je Materi da postane još vidljivija, privuče više turista i preispita svoje razvojne planove. Očekuje se oko 800 tisuća noćenja u Materi ove godine.

“Ljudi će imati priliku diviti se ljepoti domova u pećinama, podzemnim crkvama, katedrali iz 13. stoljeća i nevjerojatnom krajobrazu“, istaknuo je eurozastupnik Piernicola Pedicini (EFDD), prenosi portal Europskog parlamenta.

Krilatica Matere glasi “Otvori budućnost”. Raznolikost Matere predstavit će kroz pet glavnih tema: antičku budućnost, kontinuitet i raskol, refleksije i veze, utopije i distopije te korijene i puteve. Dva temeljna projekta su „I-DEA“ i “Škola otvorenog dizajna”.

Projektom “I-DEA” predstavljat će se kulturna, povijesna i antropološka povijest regije u kojoj će ključnu ulogu imati 76-godišnji talijanski fotograf Mario Cresci.

“Škola otvorenog dizajna” je laboratorij dizajna, eksperimentiranja i interdisciplinarnih inovacija koju će predvoditi dizajner Lukas Wegwerth.

Europska prijestolnica kulture inicijativa je Europske unije koju je pokrenula 1985. godine tadašnja grčka ministrica kulture Melina Mercouri. Cilj je istaknuti bogatstvo i raznolikost umjetničkoga razvoja europskih gradova, kao i zajedničke kulturne aspekte Europe kako bi se pridonijelo zbližavanju europskih naroda i njihovome boljem međusobnom razumijevanju.

Uz Materu, titulu europske prijestolnice kulture za 2019. je 11. siječnja preuzeo bugarski Plovdiv.