EHO, Nekategorizirano

UN: Izbjeglice završavaju na tržištu robova

Migranti/kinje iz sjeverne Afrike bili/e su intervjuirani od strane Međunarodne organizacije za migrafije (IOM), kojoj su rekli/e da ih se prodaje i kupuje u garažama i parkiralištima u gradu Sabha, koji je jedna od glavnih točaka krijumčarenja ljudi u Libiji.

– Mijenja ih se za 200 do 500 dolara, nakon čega ih drže prosječno dva ili tri mjeseca, rekao je Othman Belbeisi, direktor IOM-a u Libiji, prenosi Libela.

Migranti/kinje – velik broj njih iz Nigerije, Senegala i Gambije – uhvaćeni su kada se kreću prema sjeveru prema libijskoj obali, gdje pokušavaju uhvatiti brodove za Italiju. Na putu ih često presretnu oružane skupine i krijumčarske mreže koje nastoje od njih izvući dodatan novac u zamjenu da ih puste da nastave put. Većina ih radi u građevini ili poljoprivredi, no velik broj njih pritom nije plaćen ni na koji način. Ako se radi o ženama, često su silovane ili ih se prisiljava u prostituciju, navode iz organizacije.

– Ono što znamo jest da migranti koji padnu u ruke krijumčarima pate od sustavne neuhranjenosti, seksualnog nasilja, pa čak bivaju i ubijeni – rekao je Mohammed Abdiker iz IOM-a, dodajući da su čuli i za postojanje masovnih grobnica u pustinji.

Libija je glavni izlaz za migrante/kinje koji nastoje doći do Europe preko mora, s više od 150 tisuća ljudi koji su prešli na drugu stranu u posljednje tri godine.

Do ovog trenutka se procjenjuje da je ove godine nešto manje od 27 tisuća migranata/kinja došlo u Italiju, više od 7000 više nego prošle godine. Za njih više od 600 se zna da su umrli na moru, a nepoznat je broj onih koji su nestali na putu kroz pustinju.