Nekategorizirano, Stajališta

WWF: Neregulirani ribolov u Indijskom oceanu ugrožava život u moru

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF priopćila je kako novo istraživanje pokazuje da neregulirani ribolov na otvorenom moru Indijskog oceana ugrožava život u moru i smanjuje zalihe proizvoda iz ribarstva, koji se prodaju i na svjetskim tržištima, uključujući EU.

Izvještaj WWF-a i TMT-a (Trygg Mat Tracking) po prvi put daje potpuni uvid u vrijeme, mjesta i načine obavljanja nereguliranog ribolova na otvorenom moru Indijskog oceana, koji je je jedno od najvažnijih ribolovnih područja na svijetu, te njegov utjecaj na ugrožene vrste.

Primjerice, lov lignji je u jednom nereguliranom području u zadnjih pet godina porastao za 830 posto, dok vrste poput morskih pasa nisu zaštićene nikakvim regulatornim okvirom. U 2017. je u EU uvezena količina sipa i lignji u vrijednosti od 25,3 milijarde eura, uglavnom ulovljenih u Indijskom oceanu, naveo je u utorak WWF.

Ističe da brz rast nereguliranog izlova lignji predstavlja izravnu prijetnju ne samo lignjama, nego i cijeloj oceanskoj prehrambenoj mreži u kojoj lignje imaju vrlo važnu ulogu, između ostalog i kao izvor hrane za tunu.

Izlov tune u Indijskom oceanu zadovoljava gotovo 20 posto svjetske potražnje vrijedne preko 6,5 milijarde američkih dolara godišnje.

“Svijet se suočava s ogromnim problemom prekomjernog izlova. Ne smijemo nastaviti trenutnu regulatornu izoliranost Indijskog oceana. EU, kao vodeće svjetsko tržište, mora usvojiti i provoditi ambiciozne mjere sljedivosti proizvoda iz ribarstva kako bi spriječila ulazak neodrživih proizvoda na tržište. Time će osigurati sredstva za život poštenim ribarima, podići kredibilitet proizvoda iz ribarstva na europskom tržištu i osigurati zdravlje naših mora i oceana”, poručila je voditeljica ureda za morsku politiku pri europskom uredu WWF-a Antonia Leroy.

Izvršni direktor u TMT-u Duncan Copeland ističe da svjetska potražnja za proizvodima iz ribarstva raste zbog čega je nužno reagirati i regulirati izlov na otvorenom moru, jer ćemo se u suprotnom suočiti s destabilizacijom kako morskih ekosustava, tako i morskih resursa o kojima velik broj ljudi ovisi kao glavnom izvoru prihoda i hrane.

“Područja i vrste u otvorenom moru su od velike svjetske važnosti. Ostaviti ih nezaštićenima i nereguliranima je jednostavno ludo”, poručuje Copelan.

U Indijskom oceanu ulovi se više od 14 posto globalnog ulova

Danijel Kanski iz WWF Adrije kaže da iako nam se može učiniti da Indijski ocean nema veze s nama, njegovo zdravlje osim što utječe na neke daleke ljude, može u budućnosti direktno utjecati i na nas.

Indijski ocean je jedno od najvažnijih ribolovnih područja na svijetu. Tu se ulovi više od 14 posto globalnog ulova.

Nažalost, 30 posto procijenjenih ribljih stokova u regiji je izlovljeno preko održivih granica.

Izvještaj pokazuje da se neregulirani ribolov, čiji ulov nije uračunat u prethodno navedenih 30 posto, pojačava i na taj način dovodi u opasnost osnovne izvore prihoda milijuna ljudi te istovremeno ugrožava zdravlje brojnih ekosustava, priopćio je WWF. (Hina)