Nekategorizirano, Svijet

Zaklada Otvoreno društvo odlazi iz Mađarske

EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE
EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE

Zaklada Otvoreno društvo milijardera i liberalnog aktivista Georgea Sorosa zatvorit će ured u Budimpešti i preseliti svoje istočnoeuropske aktivnosti u Berlin, prenosi u četvrtak austrijski list Die Presse.

Mađarski premijer Viktor Orban okrivljuje Sorosa, milijardera rođenog u Mađarskoj, za niz problema u zemlji i svijetu i progurao je zakone o strogoj kontroli nevladinih organizacija nazvane “Stop Sorosu” koji su izazvali međunarodne kritike.

Ured Otvorenog društva u Budimpešti zatvorit će se do 31. kolovoza i prvo preseliti u Beč, a potom u Berlin.

Reuters još nije uspio dobiti potvrdu te informacije od same zaklade.

Orban je zagovornik tzv. “iliberalne demokracije”, dok Soros u svijetu promiče liberalne vrijednosti.  (hina)