Nekategorizirano, Svijet

Zbog ratova i klimatskih promjena broj raseljenih nikad nije bio veći

Broj interno raseljenih ljudi dosegnuo je rekordnih 71,1 milijun diljem svijeta prošle godine zbog sukoba poput rata u Ukrajini i klimatskih katastrofa poput monsunskih poplava u Pakistanu, pokazuju podaci objavljeni u četvrtak.

Centar za praćenje internog raseljavanja sa sjedištem u Ženevi (IDMC) objavio je da taj broj pokazuje porast od 20 posto u odnosu na 2021., s neviđenim brojem ljudi koji bježe u potrazi za sigurnošću i skloništem.

IDMC je objavio da gotovo tri četvrtine raseljenih ljudi u svijetu živi u 10 zemalja, uključujući Siriju, Afganistan, Demokratsku Republiku Kongo, Ukrajinu i Sudan.

Rat u Ukrajini uzrok je da je gotovo 17 milijuna ljudi prošle godine napustilo svoje domove, prema IDMC-u.

”Sukobi i nasilje potaknuli su 28,3 milijuna internih raseljavanja diljem svijetu, što je brojka koja je tri puta veća od godišnjeg prosjeka u proteklom desetljeću”, navodi se.

No većina raseljenih osoba prošle godine pobjegla je iz svojih domova zbog katastrofa poput poplava, suša i klizišta.

”Kombinacija sukoba i katastrofa prošle godine pogoršala je već postojeće ranjivosti i nejednakosti ljudi, potaknuvši raseljavanje u dosad neviđenim razmjerima”, izjavio je Jan Egeland, glavni tajnik norveškog vijeća za izbjeglice koje je 1998. godine osnovalo IDMC.

”Rat u Ukrajini je također pokrenuo svjetsku krizu sigurnosti hrane koja je najviše pogodila interno raseljene ljude. Ova ‘savršena oluja’ potkopala je godine napretka postignutog u smanjenju svjetske gladi i pothranjenosti.” (Hina)