EHO, Nekategorizirano

Žene Bosne i Hercegovine

Foto: Imrana Kapetanović
Foto: Imrana Kapetanović

Prije nekoliko dana počela je crowdfunding kampanja za knjigu #ŽeneBiH, koja donosi kratke biografije i priče preko 50 izuzetnih žena iz BiH. U samo nekoliko sati, planirani iznos je prikupljen – velik uspjeh za autorice Amilu Hrustić Batovanja, Hatidžu Gušić i Mashu Durkalić. “Naš cilj je bio da damo doprinos vidjivosti žena koje su radile, a i dalje rade na tome da učine naše društvo boljim, da zauzmu javni prostor i rade što žele, istovremeno rušeći stereotipe i patrijarhalne norme, te otvarajući put svim drugim ženama”, pričaju nam autorice. Kampanja se nastavlja, planova ne nedostaje.

Piše: Ivana Perić

Prije nekoliko dana počela je crowdfunding kampanja za knjigu #ŽeneBiH. U samo nekoliko sati, planirani iznos od $4500 je u cjelosti prikupljen i premašen – uspjeh kakav autorice projekta, Amila Hrustić Batovanja, Hatidža Gušić i Masha Durkalić, nisu očekivale.

“Naš cilj je bio da na neki način damo doprinos vidjivosti žena koje su radile, a i dalje rade na tome da učine naše društvo boljim za žene, da zauzmu javni prostor i da rade ono što žele, istovremeno rušeći stereotipe i patrijarhalne norme, te otvarajući put svim drugim ženama”, pričaju nam autorice projekta. Kampanja se nastavlja još skoro mjesec dana i imaju velike planove za dalje.

S obzirom da su za jako kratko vrijeme premašile cilj i više nego što su očekivale, a kampanja traje još skoro mjesec dana, sa dodatnim sredstvima željele bi napraviti korak dalje.

Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH
Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH

Kako nam objašnjavaju Amila, Hatidža i Masha, ideja je počela mini kampanjom u ožujku ove godine kada su na društvenim mrežama dijelile vizuale sa fotografijama i kratkim biografijama značajnih žena iz Bosne i Hercegovine. Jednostavno, shvatile su da se o izuzetnim ženama iz Bosne i Hercegovine vrlo malo govori i odlučile nešto napraviti po tom pitanju.

“Naši prijatelji i prijateljice, te poznanici i poznanice su preuzimali vizuale i dijelile ih na svojim nalozima na društvenim mrežama, te je vrlo brzo ova mala kampanja postala prilično popularna, a prepoznali su je i mediji. Svakodnevne pozitivne reakcije, kao i želja da napravimo permanentnije svjedočanstvo o ovim ženama, ponukale su nas da počnemo razmišljati o ideji knjige. Razmišljale smo o tome na koji način bismo koncipirale knjigu i znale smo da želimo da se lica ovih žena jasno vide, kako bi bile prepoznatljive, kako bi svi znali njihova imena i njihove priče”, govore nam autorice.

Tako su odlučile napraviti ilustriranu knjigu s kratkim biografijama i pričama preko 50 izuzetnih žena iz Bosne i Hercegovine. U izradu su uključile i 50 dizajnerica, ilustratorica i umjetnica iz Bosne i Hercegovine koje su napravile sve ilustracije. “Bilo nam je jako značajno da na knjizi rade isključivo žene, kako bismo tako promovirale njihov rad i vidljivost”, objašnjavaju autorice.

Kako bi buduće generacije djevojčica i dječaka bile upoznate s ostavštinom ovih izuzetnih žena, koje su zadužile sve nas, potrebno je samo malo podrške

Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH
Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH

Kampanja koju su pokrenule prije nekoliko dana, i koja je već rezultirala velikim uspjehom, pokazuje kako postoji velika želja i podrška poznavanju i uvažavanju povijesti feminističkih heroina s prostora Bosne i Hercegovine. Ovaj uspjeh je tako krik protiv zaborava, slavljenje postojanja i opstajanja.

Kako se ističe u pozivu kampanje, “ova knjiga slavi žene koje su odlučile da se školuju onda kada to ženama nije bilo dozvoljeno, koje su bile (i jesu) ambasadorice bh. umjetnosti i kulture u svijetu; koje su se zalagale za ženska prava u vrijeme kada ona uopće nisu postojala; koje su položile svoje živote za borbu protiv fašizma; koje su postigle svjetske uspjehe u poljima svog djelovanja i koje su bile ili jesu jedno od najvećih blaga koje BiH ima”.

Čitavu su inicijativu Amila, Masha i Hatidža pokrenule volonterski, bez ikakvih unaprijed osiguranih sredstava. Prije same kampanje svojim su trudom i zagovaranjem prikupile značajan dio sredstava – skoro polovinu ukupnog iznosa koji je bio potreban za izdavanje knjige.”Želja nam je da odštampamo dodatne primjerke knjiga kako bismo ih poklonile javnim bibliotekama u BiH. Također razmišljamo o ideji da knjigu prevedemo na engleski jezik”

“Ostatak smo odlučile prikupiti putem Indiegogo crowdfunding platforme kako bismo uključile što više ljudi u čitav proces. Duboko smo vjerovale da

Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH
Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH

ćemo prikupiti sredstva i da će nas ljudi podržati, te da ćemo ostvariti svoj cilj. Da budemo iskrene, nekako smo se i nadale da ćemo premašiti cilj, ali ovolika podrška sa svih strana svijeta nas je jako iznenadila. Neizmjerno smo sretne što ljudi vjeruju u našu ideju, jer ova knjiga nije samo knjiga nas tri, nego i knjiga svih žena Bosne i Hercegovine, i stavlja nas korak bliže tome da je učinimo stvarnošću”, kažu nam.

S obzirom da su za jako kratko vrijeme premašile cilj i više nego što su očekivale, a kampanja traje još skoro mjesec dana, s dodatnim sredstvima željele bi napraviti korak dalje.U izradu su uključile 50 dizajnerica, ilustratorica i umjetnica iz Bosne i Hercegovine koje su napravile sve ilustracije.

Bilo im jako značajno da na knjizi rade isključivo žene, kako bi promovirale njihov rad i vidljivost

“Želja nam je da odštampamo dodatne primjerke knjiga kako bismo ih poklonile javnim bibliotekama u BiH. Također razmišljamo o ideji da knjigu prevedemo na engleski jezik. Mi smo čvrsto uvjerene da žene o kojima pišemo u našoj knjizi zaslužuju da za njih zna čitav svijet, a ne samo naša zemlja, ili naša regija. Potrudit ćemo se da to sa ovom knjigom i postignemo”, zaključuju.

Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH
Foto: Vizuali iz knjige #ŽeneBiH

Kako bi buduće generacije djevojčica i dječaka bile upoznate s ostavštinom ovih izuzetnih žena, koje su zadužile sve nas, potrebno je samo malo podrške.

Preuzeto sa portala: H-alter