EHO, Nekategorizirano

Zoran Pusić o ploči s natpisom “Za dom spremni” u Jasenovcu: ‘Šutnja vlasti je – zastrašujuća’

Zoran-Pusic-o-ploci-s-natpisom-Za-dom-spremni-u-Jasenovcu-Sutnja-vlasti-je-zastrasujuca_ca_largeU Hrvatskoj, i vlast i opozicija šute o ploči s natpisom »Za dom spremni«, koju je početkom studenoga u Jasenovcu postavila Udruga dragovoljaca HOS-a. Ali zato srpski ministar rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Aleksandar Vulin »upozorava cijeli svijet da se fašizam u Hrvatskoj ponovo budi«.

Piše: Boris Pavelić

Glasnogovornica Vlade Sunčana Glavak, ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić i načelnica općine Jasenovac nisu u subotu odgovorili na zahtjeve našega lista da komentiraju natpis »Za dom spremni« za spomen ploči jedanaestorici pripadnika HOS-a poginulih na jasenovačkome području 1991. i 1995. Jučer su se na isti zahtjev oglušili i u SDP-u. Zato je Vulin jučer iz Beograda »pozvao EU da osudi bujanje fašizma u jednoj članici EU-a« tvrdeći da »proces buđenja fašizma u Hrvatskoj traje već godinama«. Vulin tvrdi da takva zbivanja u Hrvatskoj »nisu više pitanje ni za Hrvatsku ni za Srbiju, nego za svijet, ali na prvome mjestu za EU«.

Milinko Simić, dužnosnik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) iz Hrvatske Dubice nedaleko od Jasenovca, kazao je jučer za naš list kako su Srbi na jasenovačkom području »već oguglali« na poricanje i vrijeđanje žrtava ustaškoga logora u Jasenovcu. »Nisu se ljudi s tim pomirili, naprotiv, zgroženi su, ali kao da su oguglali. Već misle da je takav red, da to tako dođe… Vidjeli smo mi već da ovce pasu na kosturnicama od nekoliko tisuća ljudi, da konji pasu u sjeni Kamenog cvijeta, da se sadi grah i krumpir na grobovima mrtvih… A kad je u Jasenovcu mogla biti postavljena spomen-ploča s natpisom ‘Za dom spremni’, neće dugo proći, a netko će reći da jasenovačkog logora nikada nije ni bilo«, razočarano je za naš list kazao Simić.

Predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić kazao je jučer za naš list kako šutnja vlasti »nije samo sramotna, nego i zastrašujuća«, jer »pokazuje da vlast uopće ne razumije opasnost od relativizacije jasenovačkih zločina«. »Ako Vlada i policija ne razumiju da je to opasno, onda je zemlja u ozbiljnim problemima«, kaže Pusić.

»Ali«, dodaje, »to smo već više puta doživjeli, posljednji put kad je ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić izjavio kako se mora konzultirati s akademskom zajednicom da razumije jesu li u pravu deklarirani ustaše ili ljudi koji se ustaštva groze«.

Pusić kaže kako je »naprosto nedopustivo« učiniti nešto što se može usporediti s idejom da netko u poljskome selu Oswiencim, nadomak nacističkog logora Auschwitz, postavi ploču s natpisom »Zieg heil«.

»Bojim se da to nije znak zastrašujućeg neznanja, nego poistovjećivanja s režimom koji je predstavljao samu suštinu zla, i to ne samo u 20. stoljeću nego zauvijek, podsjećajući kamo ekstremni nacionalizam i poticanje netrpeljivosti prema drugima može odvesti jednu naciju, ma koliko kulturna i civilizirana bila«. »Svi koji o povijesti išta znaju, morali bi ovo prepoznati kao prijetnju temeljnim vrijednostima demokratskog društva«, kazao je Zoran Pusić za naš list.

Preuzeto sa portala: Novi list