Aktivizam, Nekategorizirano

Filmaktiv predstavlja: Film svima, četvrto izdanje ciklusa filmova prilagođenih gluhim i nagluhim osobama

Udruga Filmaktiv nakon uspješna tri izdanja ciklusa filmova prilagođenih gluhim i nagluhim osobama pod nazivom Film svima, u četvrtom izdanju donosi bogati program za sve uzraste te poziva sve zainteresirane u četvrtak, 26. rujna te petak 27. rujna u prostore Filodramatica Dvorane (Korzo 28/1) i Udruge gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije (Viktora cara Emina 9). Filmovi su prilagođeni za gluhe i nagluhe osobe, a ulaz na projekcije slobodan je za sve zainteresirane.

Program Film svima uključuje relevantne hrvatske dokumentarce i igrane filmove u kojima će zajednički moći uživati svi bez obzira na oštećenje sluha. Ovogodišnji program uključuje film za djecu Moj dida je pao s Marsa, redateljskog dvojca Dražen Žarković i Marina Andree Škop, nastao 2019. u produkciji Studija dim koji u četvrtak, 26. rujna otvara ovogodišnje izdanje Film svima projekcijom u 10 sati u Filodrammatica Dvorani. Kao i u prethodnim izdanjima festivala, po završetku projekcije filmova za djecu, program se nastavlja kratkom radionicom hrvatskog znakovnog jezika pod vodstvom Ivone Križić.

Drugom projekcijom, koja će biti održana u četvrtak, 26. rujna u 19 sati u Filmskom vrtu Udruge gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije(Viktora cara Emina 9), obilježava se i 10. godišnjica studentske blokade, održane u travnju 2009., što je i tema prilagođenog filma Plenumovie, redateljica Marte Batinić, Ane Jurčić, Sanje Kapidžić, nastalog 2015. u produkciji Filmaktiva.

Posljednja projekcija ovogodišnjeg izdanja Film svima bit će održana u petak, 27. rujna u 19 sati u Filmskom vrtu Udruge gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije (Viktora cara Emina 9), kad je na programu filmska uspješnica redatelja Rajka Grlića iz 2016., Ustav Republike Hrvatske. Ovaj višestruko nagrađeni film nastao je u produkciji Interfilma te koprodukciji In Film (CZ), Revolution Production (MK), Sever&Sever (SI), Film&Music Entertainment (UK), NP7 (HR) te Hrvatske radiotelevizije (HRT).

Film svima, projekt koji udruga Filmaktiv provodi u suradnji s Udrugom gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije, ima za cilj prilagodbu audiovizualne kulture osobama s oštećenjem sluha te promicanje inkluzivnih kulturnih praksi.

Planirani daljnji razvoj projekta uključuje nastavak prevođenja i prilagodbe filmova te nastavak vođenja medijateke slobodne za korištenje kao i poticaj akterima u kulturi na prilagodbu sadržaja i forme za konzumaciju svih društvenih skupina.

Film svima! Kultura svima!