Nekategorizirano, Svijet

Beloveška šuma: ECJ prijeti Varšavi teškom globom zbog ilegalne sječe šume u zaštićenom području

 EPA/ARTUR RESZKO POLAND OUT
EPA/ARTUR RESZKO POLAND OUT

– Europski sud pravde (ECJ) zaprijetio je u ponedjeljak Poljskoj kaznom od najmanje 100.000 eura na dan ukoliko odmah ne prestane rušiti stabla u Beloveškoj šumi, na sjeveroistoku zemlje, jednoj od najbolje sačuvanih prirodnih šuma u Europi.

“Osim izvanrednih slučajeva i onih koji su potrebni radi jamčenja sigurnosti, Poljska mora odmah prekinuti operacije sječe stabala u Beloveškoj šumi”, navodi u presudi ECJ, sud sa sjedištem u Luxembourgu.

“Ukoliko se utvrdi kršenje tog naloga, Sud će odrediti Poljskoj plaćanje kazne od najmanje 100.000 eura dnevno”.

Šuma koja je na popisu Natura 2000 i pod zaštitom UNESCO-a u središtu je višemjesečnog spora između EU-a i poljske vlade.

Komisija optužuje Varšavu za ilegalnu sječu u Beloveškoj šumi i prijavila ju je europskom sudu.

ECJ je 27. srpnja naredio trenutačni prekid sječe u toj šumi na granici s Bjelorusijom.

U rujnu su Komisija i Poljska iznijeli svoja stajališta pred Sudom.

Nakon toga je Varšava optužila europsko pravosuđe za pristranost i tvrdila da je pristupila sječi radi zaštite, kako bi zaustavila širenje štetnih kukaca, zaštitila cestovni promet i borila se protiv šumskih požara.

U svojoj presudi od ponedjeljka Sud je potvrdio odluku s kraja sprnja.

Brojni znanstvenici i organizacije za zaštitu okoliša osporavaju argumente poljske vlade i redovito prosvjeduju protiv sječe.