Aktivizam, Nekategorizirano

Bill Vorn (CA): Histerične mašine

Ovog ljeta, u sklopu programa Rijeka 2020 i u okviru programske linije Dopolavoro, riječko Exportdrvo ugostit će instalaciju “Histerične mašine” poznatog svjetskog umjetnika-robotičara Billa Vorna (CA).

Interaktivna robotička instalacija koja se ponaša poput živog bića i reagira na posjetitelje bit će otvorena od 13.8. do 5.9., a sastoji se od šest robotičkih struktura koje oživljava prisutnost ljudi u njihovoj neposrednoj blizini. Iako je riječ o metalnim objektima koje pokreće hidraulični sustav, ponašanje ovih robota podsjeća na žive organizme i izaziva snažne osjetilne senzacije.

Kako je moguće tako brzo osjetiti empatiju prema “bićima” čije je ponašanje naočigled disfunkcionalno, apsurdno i devijantno? Publiku se nastoji potaknuti na razmišljanje o naravi umjetnog života i osnovnih filozofskih i socioloških pitanja o odnosu ljudi i strojeva, prirodnog i umjetnog.

Više o našem projektu za #Rijeka2020: bit.ly/HistericneMasine

KONTEJNER u sklopu programa Rijeka 2020, u okviru programske linije Dopolavoro, predstavlja instalaciju koja reflektira osnovnu misao Dopolavora: promjene naravi rada pod utjecajem novih tehnologija i razmišljanje o budućnosti rada i tehnologija u vremenu koje dolazi. Program se provodi u suradnji s udrugom Drugo more (Rijeka) pod vodstvom kustoskog tima: Tereza Teklić, Davorka Begović i Ena Hodžić (KONTEJNER).

Organizatori: KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse, Drugo more
Program podržali: Ministarstvo kulture, Ministarstvo turizma, Grad Rijeka – Odjel za kulturu
Program je sastavni dio projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.
Rijeka – luka različitosti