Nekategorizirano, Stajališta

Dan sjećanja na holokaust

U ovaj je logor deportirano više od milijun i 300 tisuća ljudi iz cijele Europe
U ovaj je logor deportirano više od milijun i 300 tisuća ljudi iz cijele Europe

U povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta Šoa Akademija u sklopu stručnog seminara za učitelje, nastavnike i djelatnike u školstvu pod nazivom „Holokaust, ljudska prava, obrazovanje“ organizirala je skup „Povjesničari o Jasenovcu: To treba prepustiti povjesničarima“. Na skupu su sudjelovali Neven Budak, Nataša Mataušić, Bogdan Žižić, Dragan Markovina, Hrvoje Klasić i Tvrtko Jakovina.

Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću podsjeća kako se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokaustu obilježava 27. siječnja na obljetnicu oslobođenja nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau.

– U ovaj je logor deportirano više od milijun i 300 tisuća ljudi iz cijele Europe, a milijun i 100 tisuća ih je ubijeno. Među ubijenima bilo je najviše Židova, Roma i političkih neistomišljenika. Konačni popis odvedenih i ubijenih iz Hrvatske i cijele ondašnje Jugoslavije još uvijek nije pripremljen. U genocidu počinjenom nad Židovima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine, ubijeno je između 75 i 80 posto članova židovske zajednice na području današnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine – ističu u Documenti.