Nekategorizirano, Svijet

Francuska izbacila rasu, a ubacila rodnu ravnopravnost u ustav

020f5bdda5e609eb70e175a012fe996c_XLFrancuski zastupnici složili su se da će ukloniti riječ „rasa“ i dodati zabranu rodne diskriminacije u Ustav, koji nije bio mijenjan zadnjih 60 godina, prenosi Vox feminae.

Tvrdeći da ne postoji rasa, zakonodavci lijeve i desne političke orijentacije dogovorili su se o izbacivanju ovog pojma iz prvog članka Ustava, koji kaže da su svi građani jednaki pred zakonom „bez obzira na podrijetlo, rasu ili religiju.“

Na mjesto „rase“ došao je „rod“, a nacrt novog članka sada glasi da su svi građani jednaki „bez obzira na rod, podrijetlo ili religiju.“

Tijekom predizborne kampanje 2012. godine, bivši predsjednik François Hollande obećao je da će ukloniti riječ „rasa“ iz povijesnih knjiga. „Ne postoje različite rase“, naglasio je Hollande, rekavši kako za rasu „nema mjesta u Republici.“

Njegov protivnik Nicolas Sarkozy izrazio je prijezir prema ideji izmjene Ustava. „Ako izbrišemo riječ ‘rasizam’, znači li to da on više ne postoji? To je apsurdno.“

Inače, pojam „rasa“ dodan je u prvom francuskom poslijeratnom ustavu 1946. godine kako bi poslao poruku kako država više ne podnosi rasističke ideje koje propagiraju nacisti i Višijska Francuska. [H.Š.] France24…