Nekategorizirano, Svijet

Švedska predstavila plan za mirovinsku rodnu ravnopravnost

9a97dd37a878e7e9b063c20249a4ebb8_XLŠvedska vlada najavila je da je odbor za švedske mirovine donio plan kojim bi se postigla rodna ravnopravnost u mirovinama i smanjio jaz u plaćama. Prema podacima vlade, žene kroz mirovine u Švedskoj zarađuju otprilike 30% manje od muškaraca, prenosi portal Voxfeminae.net

Odbor za mirovine, koji se sastoji od predstavnika_ca šest različitih stranaka u parlamentu, složio se oko potreba za rješavanjem tog problema. Plan se sastoji od osam dijelova i nastoji, između ostalog, prikazati ‘osnovno pokriće’ u švedskom mirovinskom sustavu (koji se sastoji od ‘zajamčene mirovine’ i dodatka za stambeno za one s niskim primanjima iznad 65 godina) kao i razmotriti kako bi prijenos premium mirovine između supružnika mogao biti jednostavniji.

„Svih šest stranaka koje stoje iza sporazuma o mirovinskom su odlučni_e u tome da zajedno imamo više ravnopravnih mirovina. To je dugoročan trud, a akcijski plan je važan korak na putu”, izjavila je švedska ministrica za socijalnu sigurnost Annika Strandhäll u priopćenju. „Znamo da mnogi umirovljenici_e žive u teškim uvjetima i 80% onih koji koriste zajamčenu mirovinu su žene,“ dodala je.

U Švedskoj je u proteklih nekoliko godina pokrenut niz inicijativa za rodnu ravnopravnost, a Vlada je u prosincu prošle godine predstavila i novo nadležno tijelo za rodnu ravnopravnost koje će biti posvećeno stvaranju rodno ravnopravnog društva. Tijelo je osmišljeno prema ideji koja se prvi put spominje u studiji koju je izradila prethodna vlada desnog centra. [J.K.] TheLocal…