Nekategorizirano, Svijet

Gotovo polovica LGBT tinejdžera u Britaniji se zbog neprijateljskog okružja samoozljeđivala

Arhivska fotografija: Povorka ponosa u Pragu, 11. kolovoz 2018.  EPA/MARTIN DIVISEK
Arhivska fotografija: Povorka ponosa u Pragu, 11. kolovoz 2018. EPA/MARTIN DIVISEK

Tinejdžeri LGBT populacije u Velikoj Britaniji imaju znatno niže zadovoljstvo životom od svojih vršnjaka i gotovo polovica njih je na sebi vršila nasilje, navodi se u studiji objavljenoj u srijedu.

Homofobno nasilničko ponašanje i „intenzivno rodno“ okružje povećavali su pritisak na mlade ljude koji se bore sa svojom seksualnošću, navodi se u izvješću Dječjeg društva.

“I dalje je strašno mnogo stigme. Još uvijek ima previše škola gdje se naziv gay uvreda, gdje nema inkluzivne atmosfere, a mladi ljudi mogu se osjećati kao da trebaju sakriti svoju seksualnost jer ih osoblje ili učenici mogu zlostavljati “, rekao je Richard Crellin, voditelj politike i istraživanja u dobrotvornoj organizaciji za Thomson Reuters Foundation.

Iako je Britanija jedna od rijetkih zemalja u kojima pripadnici LGBT-ija imaju jednaka ustavna prava, aktivisti kažu kako se mladi ljudi često suočavaju s jakim pritiskom na svoju seksualnost.

Gotovo polovica LGBT učenika suočava se s homofobnim zlostavljanjem u školi, prema izvješću dobrotvorne organizacije Stonewall prošle godine.

Prošli tjedan, devetogodišnji dječak se ubio nakon suočavanja s intenzivnim homofobičnim nasiljem u svojoj školi u državi Colorado, izvijestili su lokalni mediji.

“Moj sin je rekao svojoj najstarijoj kćeri da su mu djeca u školi rekla da se ubije.”, rekla je njegova majka Leia Pierce lokalnoj televizijskoj postaji KDVR.

Dječje društvo analiziralo je podatke prikupljene među oko 19.000 14-godišnjaka u 2015. godini te pripremilo izvješće koje je otkrilo širok jaz između sreće tinejdžera koji su doživjeli istospolne privlačnosti i onih koji nisu.

Utvrđeno je da više od četvrtine LGBT-a tinejdžera ima nisko zadovoljstvo životom, u usporedbi s nešto više od deset posto svih ispitanika. Gotovo 40 posto imalo je visoke simptome depresije.

Samo nešto više od 15 posto svih ispitanih djece izjavilo je da su imali samoozljeđivanja prošle godinu, dok je među onima koji su iskazali istospolnu privlačnost ta brojka porasla na skoro polovicu.

LGBT dobrotvorna organizacija Stonewall kazala je kako bi i roditelji i škole trebali podržati takvu djecu.

“Kada se zlostavljanje ne riješi, to može imati jako štetno i dugotrajno djelovanje na mlade ljude”, rekao je glasnogovornik.