Nekategorizirano, Stajališta

Hrvatski pravni centar: Voda je opće dobro i ne može biti u vlasništvu

Water_EN.jpg.688x388_q85_crop_upscaleHrvatski pravni centar (HPC) izrazio je zabrinutost oko problematike koncerna Agrokor i tvrtke Jamnica, i zatražio odgovor hoće li biti zaštićen poseban interes Republike Hrvatske, odnosno voda kao opće dobro, u slučaju vlasničkog i financijskog restrukturiranja Agrokora.

Iz HPC-a su pozvali odgovorne nositelje državne vlasti, Hrvatski sabor i Vladu Republike Hrvatske, te javnost da u eventualnom slučaju restrukturiranja Agrokora, posebnu pozornost posvete pitanjima prijenosa koncesije za crpljenje vode koju ima Jamnica.

“Voda ne može biti u vlasništvu. Voda je opće dobro i može se povjeriti gospodarskom subjektu na korištenje, time i na ostvarivanje profita, za što je potrebno dobiti koncesiju. A cijela povijest regulacije instituta koncesije i njezine primjene, puna je nedorečenosti i nepravilnosti”, upozorio je HPC u priopćenju.

Istaknuli su važnost značaja javnog interesa u zaštiti vode kao općeg dobra i temeljnog ljudskog prava. (Hina)