Nekategorizirano, Stajališta

Istraživanje Zagreb Pridea: Svakodnevica LGBTIQ osoba u Hrvatskoj i dalje obilježena strahom od nasilja i diskriminacije

Trgovi, ulice, škole, radna mjesta, ali i obiteljski domovi u Hrvatskoj nisu sigurni za LGBTIQ osobe – nasilje je tamo doživjelo čak 6 od 10 ispitanih osoba. To govore rezultati posljednjeg istraživanja Zagreb Pridea o iskustvu diskriminacije, zločina iz mržnje i nasilja prema LGBTIQ osobama u Hrvatskoj. Riječ je o drugom, velikom, terenskom istraživanju, provedenom u razdoblju od travnja do kolovoza prošle godine, na uzorku od 767 ispitanih LGBTIQ osoba. Dio ispitanih više i ne živi u Hrvatskoj, navodi se u izvješću o sitraživanju objavljenom na www.zagreb-pride.net/hr.

Glavni ciljevi istraživanja bili su ispitati iskustva sudionika_ica s nasiljem, diskriminacijom i zločinom iz mržnje na osnovu seksualne orijentacije, rodnog identiteta i/ili rodnog izražavanja te spolnih karakteristika. Rezultati potvrđuju da je naša svakodnevica i dalje prožeta strahom i neizvjesnošću u svim područjima života: od obiteljskog doma od javnih prostora. Ovo su neki od pokazatelja koji ukazuju da su LGBTIQ osobama u Hrvatskoj svakodnevno ugrožena temeljna prava, a to su pravo na siguran život i kretanje, drugim riječima, postojanje u našem društvu:

Na pitanje jesu li ikad pokušali_e nauditi sami_e sebi ili počiniti samoubojstvo, 272 sudionika_ce odgovorilo je pozitivno
Gotovo dvije trećine sudionika_ca studije barem je jednom od 2013. godine doživjelo nasilje zbog spolne orijentacije, spolnih karakteristika, rodnog identiteta i/ili rodnog izražavanja
S obzirom na vrste nasilja koje je doživjelo 491 sudionik_ca studije (64%), najčešća vrsta nasilja bilo je verbalno zlostavljanje, slijede neželjeni seksualni prijedlozi, neželjeno diranje i prijetnje fizičkim nasiljem te praćenje, uhođenje i/ili zastrašivanje

Odgovori na pitanja o doživljenoj diskriminaciji pokazuju i da je nešto više od 60 posto ispitanih doživjelo neki oblik diskriminacije, bilo u školi ili na poslu, bilo u kontaktu s institucijama poput policije, pravosuđa i zdravstva
Kad je riječ o prijavljivanju nasilja policiji ili drugom nadležnom tijelu, manje od deset posto ispitanika_ca koji_e su doživjeli_e nasilje odgovorilo je pozitivno (n = 43)
36 posto ispitanih zbog straha od doživljavanja diskriminacije ili nasilja prilagođava svoje ponašanje. U školi to čini 37 posto ispitanih, a njih gotovo 40 posto na poslu te više od 43 posto u kafiću. Posebno zabrinjavajući rezultati odnose se na javne prostore poput ulica ili trgova, na kojima čak 61 posto ispitanih prilagođava svoje ponašanje.

Cjelokupna tekst o istraživanju dostupan je ovdje.