EHO, Nekategorizirano

Kako je grupa entuzijasta iz Sv. Filipa i Jakova sačuvala jedino javno kino u županiji i od njega stvorilo kulturni inkubator na kojem Zadar može pozavidjeti

Kad se volja pojedinca i europski novac slože – sve se može!

A pravi primjer kako ideja i želja male grupe ljudi može promijeniti zajednicu dogodio se, i još uvijek se događa, u malom mjestu pored Biograda, Sv. Filipu i Jakovu, koje je, kao jedino mjesto u Zadarskoj županiji, zadržalo svoje javno kino.

Piše Matea Gugić, https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/

To nezavisno kino s 200 sjedećih mjesta, izgrađeno u centru mjesta prije 42 godine, osim za gledanje filmova, postalo je danas prostor okupljanja svih generacija, mjesto za ćakulu, učenje, podučavanje, dobru zabavu… Sve je počelo 2018. godine, nakon više od 20 godina pauze, kad je u sklopu projekta „Digitalizacija kinodvorane” filipjansko kino od Ministarstva kulture dobio 300 tisuća kuna, te je pomoglo i u sanaciji krova kinodvorane koji je prokišnjavao.

Nakon toga, entuzijasti o kojima je ovaj tekst, nisu stali: prijavili su se na europski projekt „KINO – Centar za Kulturu, INovaciju i Obrazovanje“ i kompletno promijenili dosadnu zimsku svakodnevicu u malom dalmatinskom mjestu. Oni su: Lucija Mikas, predsjednica udruge „U Pokretu”, autorica i nositeljica projekta, Ivan Matić, voditelj projekta, Darko Mikas, iz općine Sv. Filip i Jakov, koordinator javne uprave na projektu, zatim Vedran Eškinja, organizator FJAKA film festivala, Roko Vodopija i Adrijan Brzić iz udruge “SUPER 8”, te Ana Franković Miočić, asistentica projekta.

U sklopu ovog projekta nedavno se održao i 4. FJAKA film festival koji je svim zaljubljenicima u filmove strave i užasa priuštio pravu poslasticu! Uz projekcije kultnih horor klasika, održalo se i predavanje filmskog kritičara i kolumnista Ivice Perinovića te su posjetitelji mogli pogledati i izložbu starih horor postera uz glazbenu slušaonicu i filmski horor kviz.

– Odabrali smo ovu vrstu filmova jer smo željeli biti u suprotnosti sa standardnim kinoponudama velikih distributera, odnosno s klasičnim šundom hollywoodske produkcije. Odabrali smo filmove koji se nalaze u javnoj domeni kako bi ih besplatno prikazivali, ali nam je to omogućilo odabir filmova koji su bili prekretnica u svom žanru, uglavnom nezavisne produkcije, koji su mijenjali stvari, za razliku od filmova velikih produkcija nemaju tu slobodu. Horor je žanr na koji se gleda s visoka, ali često je subverzivan, kosi se s dominantnim politikama, kako rodnim i spolnim, tako i drugih ideologija, ponajviše kroz tu prizmu fantastične i strašne priče – pojasnio nam je organizator FJAKE Vedran Eškinja te se prisjetio prvih dana ovog festivala koji je započeo u ljeto, 2013. godine.

– Filipjanska alternativna kinoteka, skraćeno FJAKA, počela s prikazivanjem filmova na lancunu u parkiću na rivi, na posuđenom projektoru i s kućnim zvučnicima. Ali vjerujte mi, i u to vrijeme i pod tim uvjetima, festival je bio posjećen. Ljudi ovdje jednostavno vole filmove! Sad konačno imamo prostor gdje se stvari mogu ozbiljnije raditi, pogotovo uz potporu ovakvih projekta – rekao je Eškinja, a Lucija Mikas se odmah nadovezala te istaknula kako je izrazito vrijedno da pojedinac može iz ničega stvoriti nešto.

– To je u biti meni bio i cilj s ovim projektom: pokazati ljudima kako je najbitnije imati ideju, „meso” od kojeg sve kreće te kako se nije uvijek nužno oslanjati na neke velike novce. Ti možeš puštati filmove na lancunu i biti zadovoljan time! Ljudi će to prepoznati i zato su se kroz ovaj projekt izrodile aktivnosti gdje građani mogu samoinicijativno koristiti ovaj naš „kino dnevni boravak”, Tinel, i osmišljavati svoje programe i radionice. Za to vam treba samo dobra volja – istaknula je Lucija Mikas, pojasnivši kako je na mjestu kina prije 50 godina bio društveni dom.

– Zašto ne bi bio i danas? Projektom želimo dati podršku da se stvore bolji uvjeti u dvorani, oplemeni kulturni i umjetnički sadržaj mjesta te da se ljude potakne na stvaranje i na suradnju. Puno nam tu pomažu domaći momci, Roko i Adrijan iz Udruge SUPER 8, jer se volonterski brinu o svim kino predstavama – zaključila je, dok je Darko Mikas iz Općine, potvrdio kako su građani oduševljeni novim mjestom za druženje.

– Samo mjesto broji 1660 ljudi, dok je u općini nešto više od 4500 ljudi. I stvarno mogu reći da nam je na svakoj premijeri puna dvorana! Zapravo, naš cjelokupni kulturni program i održavanje filmova dva puta tjedno te radionice izrazito su posjećeni. Uostalom, osim za lokalno stanovništvo, ovo je odlično za našu pred i posezonu – naglasio je Mikas te istaknuo kako je uspjeh ovog malog kina posljedica odlične sinergije Općine i lokalnih udruga, što je još jedan pokazatelj kako se puno toga može napraviti zahvaljujući kvalitetnoj suradnji.

– Nama je bio izazov vratiti društvenu infrastrukturu ovom mjestu! Želimo građanima pokazati da oni mogu i da trebaju participirati u stvaranju kulture, promicanju postojeće i obogaćivanju nove – ubacio se u razgovor Ivan Matić, jedan od voditelja projekta, dodavši kako su stvarno uspjeli osvijestiti ljude da je ovo u konačnici njihov prostor.

– Ovaj projekt „KINO – Centar za Kulturu, INovaciju i Obrazovanje“ traje zapravo samo godinu i pol dana, s ciljem da se napravi sustav sudioničkog upravljanja ovim prostorom da bi sve ono što se napravilo tijekom projekta opstalo i nakon njegovog završetka. Stoga je bitno uključivanje cijele zajednice kako bi kino bilo održivo i puno sadržaja. U jednom malom mjesto cijela županija ima primjer nečega prekrasnog, a sad imaju priliku i kopirati! Sličnih će natječaja biti u budućnosti, a mi smo tu da im pomognemo u svemu – zaključio je uz osmijeh Matić.

Bogata povijest
Digitalizacija koja se dogodila 2018. godine bio je najljepši mogući dar povodom 40. obljetnice kinodvorane koju je 1978. izgradilo građevinsko poduzeće “Vladimir Gortan”, a financirali Turističko društvo Napredak, Mjesna zajednica i stanovništvo Filipjakova, ondašnjega naziva Sv. Filipa i Jakova. Na zboru mještana donesena je odluka da 1976. do 1980. uvede samodoprinos od tri posto, odazvali su se i vikendaši, izgradio se tada cijeli kompleks – kinodvorana, dječji vrtić, samoposluga Nove zore i stanovi, tim novcem se završavala dvorana i vrtić, a izgradila se i riva i šetnica. Dvorana je otvorena 1. svibnja 1980., a dan poslije prikazan je i prvi film “Valter brani Sarajevo”. Popunilo bi se svih 250 sjedalica, a još je na nogama stajalo 250 ili 300 gledatelja, u kino nije mogla pasti ni igla. Bilo je to jedno od najboljih kina u Dalmaciji i izvan. Od dva ondašnja, stara, poljska projektora i filmske role s 35-milimetarskim vrpcama, jedan je čak izložen u Pogonu kulture do dan danas
Novci europski, ideje domaće
Projekt „KINO – Centar za Kulturu, INovaciju i Obrazovanje“, s ukupnim proračunom od 2.099,720,06 HRK, sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, u iznosu od 1.784.762,05 HRK, odnosno 85% bespovratnih sredstava, dok se ostalih 314.958,01 HRK odnosno 15% ukupnih bespovratnih sredstava, osigurava iz Državnog proračuna RH. Prijavljen je na poziv Kultura u centru – potpora razvoju javno – civilnog partnerstava u kulturi, nositelj je Udruga za kulturu i umjetnost “U Pokretu”, uz partnerstvo Općine Sv. Filip i Jakov i Zajednice udruga “Centar nezavisne kulture”, koja je ujedno i provoditelj projekta.Glavni cilj projekta je jačanje kapaciteta članova i zaposlenika OCD-ova i javnog sektora, u svrhu kreiranja zajedničkog modela sudioničkog upravljanja u kulturi i uključivanje građana u stvaranje većeg broja kulturnih i umjetničkih projekata u lokalnoj zajednici, uz paralelnu preobrazbu starog kina u Općini Sv. Filip i Jakov u KINO – Centar za Kulturu, INovaciju i Obrazovanje.