Intervjui, Nekategorizirano

Luka Bogdan u emisiji Civilno društvo na HRT: U udrugama više od 20 tisuća zaposlenih

Uloga organiziranog civilnog društva u životu Europske unije i hrvatska perspektiva bila je tema konferencije Europskog gospodarskog i socijalnog odbora koja je prošli tjedan održana u Samoboru bila je tema današnje emisije Civilno društvo na Hrvatskom radiju, autorice emisije i urednice Barbare Vid.

O toj temi u emisiji danas su govorili Helena Beus, ravnateljica Vladina Ureda za udruge, Luka Bogdan, zamjenik upraviteljice za programe Europske unije Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i Svjetlana Marijon, predsjednica udruge Zamisli i članica Europskog i socijalnog odbora.

Na konferenciji je predstavljen rad EGSO-a, zatim prilike koje organizacije civilnog društva imaju u Europskoj uniji kroz financiranje, posebne kroz programe poput Europskog socijalnog fonda, a bilo je riječi i o snazi udruga koje brzo reagiraju u kriznim situacijama, prema riječima Luke Bogdana, čemu je pripomogao i poziv „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“ ukupne vrijednosti od 120 milijuna kuna na koji se javilo oko 700 udruga, a unatoč tom visokom iznosu, sredstva su bila dostatna za oko 300 udruga.

Bespovratna sredstva iz Europskog socijalnog fonda dala su vidljivost civilnom društvu – istakao je Bogdan, a stupanj demokracije nekoga društva može se mjeriti po razvijenosti civilnog društva, pa porast zaposlenosti u udrugama, poželjnost rada u udrugama, današnjih više od 20 tisuća zaposlenih u udrugama, govori o kvaliteti i snazi civilnoga društva koje se kapacitira i razvija.

Cjelokupnu emisiju poslušajte na: https://radio.hrt.hr/slusaonica/civilno-drustvo