Hrvatska, Inicijative, Nekategorizirano

U Zadru svečano uručeno još osam ugovora ukupne vrijednosti gotovo 10 milijuna kuna za društveno poduzetništvo

Foto HINA/Zvonko KUCELIN

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović i zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Luka Bogdan svečano su uručili osam ugovora ukupne vrijednosti gotovo 10 milijuna kuna za projekte kojima je cilj ojačati kapacitete postojećih i novih društvenih poduzeća i poduzetnika, navodi se na stranici Ministarstva rada.

Svečanom potpisivanju, uz ministra Aladrovića i zamjenika upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Bogdana, prisustvovali su župan Zadarske županije Božidar Longin i gradonačelnik Grada Zadra Branko Dukić.

„Zadovoljstvo mi je istaknuti da smo danas potpisali ugovore sa subjektima koji tek započinju i razvijaju svoje poslovanje u skladu s društveno-poduzetničkim načelima što potvrđuje kontinuirani rad Vlade, ali i Ministarstva koje je do sada osiguralo preko 112 milijuna kuna za poticanje razvoja društvenog poduzetništva“, istaknuo je ministar Aladrović prilikom obraćanja.

Zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Luka Bogdan, naglasio je kako je društveno poduzetništvo jedan od formalnih modela povezivanja solidarnosti i poduzetništva koji može biti vidljiv svaki dan, a ne samo u krizama.

Projekti će ciljati nezaposlene, pripadnike ranjivih skupina – žene, hrvatske branitelje i stradalnike iz Domovinskog rata, osobe s invaliditetom i dr., udruge, zadruge i trgovačka društva prilikom čega će se stvoriti nova radna mjesta, poduprijeti poslovanje novih i postojećih društvenih poduzeća i poduzetnika te unaprijediti znanja i vještine zaposlenika putem specijaliziranih oblika osposobljavanja i obrazovanja.

Župan Zadarske županije Božidar Longin istaknuo je kako se i na regionalnoj razini pridružuju jačanju društvenog poduzetništva u svrhu napredovanja inovativnih poduzetnika koji razvijaju svoje poslovanje u skladu s društveno-poduzetničkim načelima. Naglasio je kako već sada, napredovanje ovakvog oblika poduzetništva osigurava veliki i značajan doprinos zapošljavanju, socijalnom uključivanju te održivom razvoju društva u cjelini.

Temeljem druge Odluke o financiranju potpisana su ukupno 23 Ugovora vrijednosti gotovo 26 milijuna kuna, a čime je u okviru predmetnog Poziva do sada sklopljeno 74 ugovora vrijednosti gotovo 85 milijuna kuna. Ugovori su sufinancirani sredstvima iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.

Gradonačelnik grada Zadra Branko Dukić zahvalio je Vladi RH na osiguravanju sredstava za mjeru očuvanja radnih mjesta kao i na osam dodijeljenih ugovora za projekte kojima se potiče razvoj društvenog poduzetništva. Naglasio je kako se napori ulažu i na lokalnoj razini što potvrđuju pozitivni gospodarski pokazatelji, dobra demografska slika Zadra te brojne investicije.

Dobitnici i vrijednosti dodijeljenih ugovora:

1. Braniteljska socijalno-radna zadruga Dalmatia Ruralis, projekt „Zapošljavanje, osposobljavanje, razvoj i unapređenje zadružnog poslovanja“. Vrijednost projekta: 2.034.449,60 HRK
2. Braniteljska socijalno-radna zadruga KOMAŠTRE za proizvodnju i usluge, projekt „Novo zapošljavanje i razvoj poslovanja zadruge kroz društveno-poduzetnički poduhvat“. Vrijednost projekta: 1.795.585,00 HRK
3. Outward Bound pustolovina j.d.o.o,, projekt ”Promjenom za bolju budućnost”. Vrijednost projekta: 808.444,23 HRK
4. KAŠTELA NATIVES – Udruga maslinara Kaštela “Mastrinka”, projekt „Lokalno društveno poduzetništvo“. Vrijednost projekta: 1.100.092,94 HRK
5. Održivo društvo j.d.o.o., projekt „Održivim društvom do unapređenja i razvoja zajednice“. Vrijednost projekta: 993.000,00 HRK
6. Udruga za promicanje ekološke proizvodnje hrane, zaštite okoliša i održivog razvoja „Eko – Zadar“, projekt „AktiBiz – društveno poduzetništvo udruga za stabilnu zajednicu“. Vrijednost projekta: 938.219,95 HRK
7. Centar za ruralni razvoj CERURA HR, projekt „Servis za održavanje objekata kao društveni poduzetnički poduhvat u lokalnoj zajednici“. Vrijednost projekta: 1.068.840,00 HRK
8. Udruga za promicanje kulture i umjetnosti Oksid, projekt „Iskorak“. Vrijednost projekta: 914.391,20 HRK