Nekategorizirano, Svijet

Mađarska: zakonom protiv beskućnika

17131549_403U Mađarskoj je stupio na snagu Zakon koji zabranjuje stanovanje na javnim površinama. To znači da bi s tih površina sada trebalo da budu protjerani svi beskućnici. Kritičari govore o „neljudskom“ zakonu.

Autor Keno Versec, DW

 

Kada su se prije oko 30 godina na ulicama Budimpešte i pod mostovima pojavili prvi beskućnici, mnogi Mađari su bili šokirani zbog tog efekta predstojeće promjene sustava. Sada su na to već svi naviknuti. Budimpešta je u Istočnoj Evropi grad s rekordnim brojem beskućnika i starih građana bez stalne adrese. Dosadašnje vlade bez obzira na to radilo li se o vladama lijeve ili desne političke orijentacije su ovaj problem uglavnom ignorirale.

Mađarski premijer Orban i njegovi političari već duže vremena žele ovaj problem riješiti na svoj način: oni bi jednostavno zabranili život na ulici. Međutim, sudovi, među kojima i Ustavni sud, već više puta su sprječavali provođenje u djelo tog koncepta. Zato je promijenjen Ustav – pa se Ustavni sud više ne može ispriječiti na putu ka realizaciji ovog nauma. „Stanovanje na javnim površinama je zabranjeno” stoji od lipnja ove godine u mađarskom Ustavu.

Danas je stupio na snagu i odgovarajući izvršni zakon. Onaj tko sjedi ili leži na nekoj javnoj površini okružen svojim vrećicama i torbama sa stvarima koje posjeduje, po tom zakonu je osoba koja „stanuje na ulici”. Ako takva osoba ne napusti to mjesto na zahtjev policije, može biti primorana na društveno koristan rad ili čak uhićena. Hapse se i oni koji se u roku od tri mjeseca tri puta vrate na mjesto s kojeg su otjerani. Osim toga, policija ima pravo zaplijeniti sve stvari koje beskućnik nosi sa sobom, pa čak i one najosobnije poput fotografija. Beskućniku se ispostavlja i račun – troškovi čitave akcije se prebacuju na njega.

Siromaštvo nije krivično djelo

Café New York - luksuzna strana Budimpešte
Café New York – luksuzna strana Budimpešte

Mnoge mađarske nevladine organizacije, među kojima i udruga „Grad pripada svima”, već mjesecima oštro prosvjeduju zbog novog zakona, koji je po njima „neljudski” i neprikladan za rješavanje problema. Proteklog vikenda su te udruge i razni umjetnici održali demonstracije pred zgradom parlamenta. Nosili su transparente s natpisima poput „Siromaštvo nije kazneno djelo” ili „Onaj tko siromašnima učini nešto nažao – kukavica je”. Protesti stižu i iz inozemstva. Tako se novi zakon i u tzv. Sargentini-izvješću Europskog parlamenta navodi kao primjer za to kako Mađarska krši principe pravne države i temeljne vrijednosti EU-a. Izvješće koji je načinila predstavnica Odbora EP-a za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove Judit Sargentini predstavlja temalj za kaznenu proceduru protiv Mađarske koju je pokrenula Europska unija.

Mađarska vlada odbacuje kritike EU-a i optužbe kako želi kriminalizirati beskućnike. Novi zakon je tu da spašava živote, rekao je tako na državnoj televiziji državni tajnik u Ministarstvu za ljudske resurse Bence Retvari. On je dodao da novi zakon spašava beskućnike od smrzavanja a da put ka normalnom životu vodi preko prijelaznih domova u kojima beskućnici mogu dobiti odjeću, mogućnost da nešto rade, kao i savjetovanje. Retvari naglašava kako je u pitanju problem koji nije riješen već 28 godina i da novi zakon sada otvara put ka rješenju.

Radije na ulici

Procjenjuje se da u Mađarskoj trenutno ima oko 30.000 beskućnika i da većina njih živi u Budimpešti. Vlada tvrdi da u prihvatilištima za beskućnike ima oko 19.000 mjesta, dok organizacije koje se staraju o beskućnicima govore o najviše 11.000 mjesta, te da je riječ o zgradama koje su premale, gdje beskućnici spavaju u velikim salama, gdje je socijalni rad slabo zastupljen i loš i da zato ljudi ipak radije provode noć negdje na ulici.

Ležeći prosvjednici protiv Orbanove politike prema beskućnicima
Ležeći prosvjednici protiv Orbanove politike prema beskućnicima

Kritičari tvrde da je Orbanova politika kada je riječ o beskućnicima neprofesionalna i diletantska. Svećenik Gabor Ivanyi koji rukovodi udrugom beskućnika i jednim domom u Budimpešti, kaže da je to kao kada bi se problemi u zdravstvu rješavali tako da se ljudima zabrani da obolijevaju.

Balint Misetics, stručnjak za socijalnu politiku, za tjednik hvg piše: „Da je mađarska država u posljednjih osam godina razumno razmišljala o tome što bi trebalo učiniti da što manje ljudi bude bez krova nad glavom, ne bi danas bilo ovoliko beskućnika. Umjesto toga, promijenjeni su samo Zakon o javnom redu i i Ustav”.

Protest na kartonu

Ostaje da se vidi koliko će dosljedno mađarska policija sada primjenjivati nove odredbe. Neovisni mediji u Mađarskoj su ovih dana najavljivali da se do kraja ovog tjedna očekuju velike racije u Budimpešti. Zbog toga su kritičari zakona tijekom proteklih dana već prosvjedovali tako što su na budimpeštanskim trgovima na kojima se inače zadržava veći broj beskućnika, prosvjednici ležali na kartonima prostrtim po pločniku.