Aktivizam, Nekategorizirano

Međunarodni dan volontera: Zakonskim izmjenama olakšati volontiranje

Sudionici konferencije održane u povodu Međunarodnog dana volontera poručili su da su potrebne izmjene zakona i pravilnika kao bi se olakšao volonterski rad.

Konferenciju “Volonteri u sjeni – Prepoznajemo li vrijednost volontera operativnih snaga?”, organizirao je Hrvatski crveni križ (HCK) u kojem kroz 132 društva djeluje više od 40.000 volontera.

Izvršni direktor HCK-a Robert Markt naglasio je da žele ponuditi rješenja nadležnim ministarstvima u svrhu angažmana volontera u budućim kriznim situacijama kako bi pokazali da cijene i trebaju vrijedne ruke volontera.

Dugogodišnji pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja Josip Granić rekao je da je potrebno ostvariti potencijalne koristi za volontere jer je jedan od temelja cijelog društva da se razvija i napreduje.

Želimo pokušati zakonskim izmjenama da se pozicija volontera bolje i kvalitetnije utvrdi kako bi njihov rad bio primjerenije vrjednovan i da bismo imali što više volontera, rekao je Granić.

Ocijenjo je da se nalazimo u doba kada ljudi ne žele davati toliko svoga vremena kao što su davali prije, a sustav počiva na volonterima i želimo ga unaprijediti.

Volonteri pomažu u svim prilikama i neprilikama, podsjetio je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, naglasivši da je u vatrogastvu puno dobrovoljnih vatrogasaca koji daju cijeloga sebe i pomažu u poplavama, požarima, potresima, migrantskoj krizi.

Naveo je kako će jedan od njegovih prijedloga biti i porezni odbici da bi ih se na neki način nagradilo i da ih društvo prepozna kao još bolje od boljega u našem društvu.

Ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut istaknuo je da se rad sustava CZ-a, koji okuplja 15.000 volontera temelji na radu volontera u teškim aktivnostima i katastrofama.

Volonteri imaju specijalnosti kojih nema u profesionalnom sastavu i mogu dati poseban doprinos i pomagati potrebitima, rekao je Trut.

Pročelnik HGSS-a Josip Brozičević zahvalio je pripadnicima HGSS-a, HCK-a i dobrovoljnim vatrogascima na mukotrpnom radu za opće dobro.

Brezbroj puta su, kazao je pokazali u svim nedaćama i prirodnim katastrofama, od požara, poplava do spašavanja na nepristupačnim terenima da imaju odgovor na sve te ugroze i da ti ljudi daju puno od sebe.

“To nije hobi i nekakva slobodna aktivnost, to je naša misija spašavanja ljudskih života i to se jednostavno živi”, poručio je.

Konferencijom i drugim aktivnostima žele ukazati na potrebu za boljim položajem volontera kako bi lakše i učinkovitije obavljali intervencije, jer uglavnom imaju obveze, a prava su minimalna.

(Hina)