Hrvatska, Nekategorizirano

U Muzeju Slavonije u Osijeku središnje obilježavanje Međunarodnog dana volontera

Međunarodni dan volontera obilježen je u subotu u Muzeju Slavonije u Osijeku, a na svečanosti je izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenog križa (HCK) Robert Markt istaknuo da su volonteri uvijek snaga i rješenje kada sustav zakaže, prenosi Hina.

Volonteri su uvijek naša snaga i rješenje kada sustav zakaže, to su normalni ljudi koji su u nekom trenutku osjetili da volontirajući čine društvo i svoju okolinu boljom, poručio je Markt.

Međunarodni dan volontera obilježava se svake godine 5. prosinca, a ove su godine Gradsko društvo Crvenog križa Osijek i Crveni križ Osječko-baranjske županije dobili domaćinstvo središnje državne proslave Dana volontera kojom se želi skrenuti pozornost cijeloga svijeta na nesebičnost ljudi koji svoje slobodno vrijeme daju za dobrobit drugih.

HCK ima 11 tisuća educiranih volontera no taj je broj mnogostruko veći kada govorimo o ljudima koji su pristupili dan ili dva u društvo i ponudili pomoć, tvrdi Markt napominjući kako se volontere može podijeliti na spontane volontere, koji dođu i obavljaju pomoćne stvari u našim aktivnostima, i one educirane volontere, koji su pripremljeni za posebne situacije kao što su krizne u kojima je stvarno iznimno važno imati čovjeka koji zna i na koji način raditi kako bi, ne samo dobro obavio taj posao već kako i sebe ne bi doveo u opasnost.

Slikovnica „Drvo dobrih djela“

Markt također ističe kako HCK radi s volonterima i okuplja ih, te da ih imaju jako puno no, naglašava kako nikada nije viška volontera.

Nije važno gdje volontiraju već je da osjete kako je to biti dio neke veće priče koja doprinosi boljem društvu i pomaže ljudima da prebrode teškoće u životu, poručio je.

Tijekom programa je predstavljena i dječja slikovnice u izdanju HCK-a „Drvo dobrih djela“ autora Ljerke Pukec i Svena Nemet na kojemu se okupio velik broj djece s roditeljima, ali i volonteri CK-a.

Pozvali smo i djecu jer bez mladosti nema budućnosti i treba ih usmjeravati u dobre teme od najranije dobi, a volontiranje je svakako jedna od najplemenitijih aktivnosti kojima će se u životu baviti. Želimo reći da smo ovdje za njih, i onoga trena kada osjete potrebu, kada budu imali slobodnoga vremena, uvijek su dobrodošli a tada ćemo stvarati jednu lijepu sliku svijeta oko nas, zaključio je Markt.

Održan Red Cross Caffe

Osim toga ispred Muzeja Slavonije održao se Red Cross Caffe u sklopu kojega su svi zainteresirani građani uz kavu ili čaj mogli razgovarati s volonterima Crvenoga križa o njihovim iskustvima volontiranja i načinima na kojima im je to obogatilo život kako bi se možda i sami odlučiti za volontiranje.

Ravnateljica osječkoga društva Crvenog križa Martina Hećimović rekla je da kroz programe Gradskog društva godišnje prođe od 300 do 400 volontera, a da je stotinjak dnevno aktivnih na komunikaciji s lokalnom zajednicom i prepoznavanju potreba lokalne zajednice.

Osim djelovanja u kriznim situacijama imamo i redovite programe pomoći u koje su uključeni volonteri a to je pomoć starijim osobama kroz program „Tu smo za vas“ koji je isključivo na volonterskoj bazi pripremljen, naglašava Hećimović objasnivši kako kroz njega kvartovski volonteri pomažu osobama koje se jave na naš SOS telefon.

Prema njezinim riječima, najčešće su to pomoć pri dnevnim aktivnostima, odlazak u ljekarnu, trgovinu, platiti račune, biti pratnja do bolnice, tu su i aktivnosti volontera na edukacijama u školama, vrtićima, programi prve pomoći i programi sa suradnim udrugama, vatrogascima gdje volonteri prenose stečeno znanje na ostale.

U povodu Međunarodnog dana volontera za stotinu najaktivnijih dodijeljena su priznanja i zahvalnice.