Hrvatska, Nekategorizirano

Hrvatski crveni križ priredio je cjelodnevno događanje u povodu Svjetskoga dana izbjeglica

foto HINA/ Denis CERIĆ
foto HINA/ Denis CERIĆ

U povodu Svjetskoga dana izbjeglica, koji se obilježava 20. lipnja, europska nacionalna društava Crvenoga križa i polumjeseca pozvala su države da se zaštite prava i dostojanstvo izbjeglica, te osmisle održivu i odgovornu migracijsku politiku.

Agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) upozorila je na veliki broj ljudi koji su izgubili život utapanjem u moru pokušavajući doći do europske obale, ali i na brojne probleme s kojima se susreću osobe koje su zbog vjerskih, političkih, rasnih i drugih razloga bile prisiljene napustiti svoje domove i potražiti zaštitu u drugim zemljama.

Države trebaju definirati migrantsku politiku

“Države bi trebale definirati migracijsku politiku u skladu s materijalnim i društvenim resursima za prihvat izbjeglica i njihovu integraciju u društvo. Trebalo bi uzeti u obzir stanje u svijetu i gospodarsku krizu, okolnosti u kojima se vode mnogi sukobi te klimatske promjene – sve su to česti razlozi prisilnih migracija”, poručuju iz nacionalnih društava Crvenoga križa i polumjeseca.

Demokratske države mogu regulirati prisutnost migranata u skladu s odredbama međunarodnog prava, koje štiti prava i dostojanstvo ljudi, osobito pravo na život s vlastitom obitelji, bez stigmatiziranja, ksenofobije i govora mržnje.

Treba osigurati učinkovit pristup međunarodnoj zaštiti, uz obvezno sagledavanje pojedinačnih okolnosti u kojima se ljudi nalaze, pristup humanitarnoj pomoći i osnovnoj zdravstvenoj skrbi, te psihosocijalnoj podršci, kao i primjeren smještaj.

Među preporukama su i pravo na edukaciju, rad, primjeren smještaj, spajanje s razdvojenim članovima obitelji, pristup zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti te obveza učenja jezika, poštivanja zakona, društvenih normi i običaja zemlje domaćina.

“Moramo biti svjesni da su migracije održivi i globalni fenomen, a ne privremena kriza. Europa bi trebala igrati glavnu ulogu u koordiniranju migracijskih politika, ali na globalnoj razini moramo pokazati društvenu kreativnost i kontinuirano raditi za osiguravanje poštivanja ljudskog dostojanstva i međunarodnog prava. Mora se osmisliti održiva i odgovorna migracijska politika”, naglašavaju društva.

Hrvatski crveni križ priprema cjelodnevni program

Svjetski dan izbjeglica Hrvatski crveni križ (HCK) obilježit će u utorak organiziranjem malonogometnog turnira i koncerta na kojem će nastupati Soulfingersi i grupa Atmosphere, koju su osnovali tražitelja azila.

U povodu Svjetskog dana izbjeglica, HCK je priredio cjelodnevno događanje u utorak, 19. lipnja ,u Sportskom centru Utrine. U 9 sati započinje malonogometni turnir na kojemu će sudjelovati deset ekipa. Uz ekipu tražitelja azila, natjecat će se i ekipe HCK-a, UNHCR-a, Croatian Baptist Aida, JRS-a, RTL-a, nogometne reprezentacije Roma te ekipe iz lokalne zajednice.