Aktivizam, Nekategorizirano

Na Međunarodni dan izlaska iz ormara, 11. listopada, na FPZ-u Živa biblioteka

FOTO: Julien / Flickr
FOTO: Julien / Flickr

Povodom Međunarodnog dana izlaska iz ormara (Coming out), Zagreb Pride i Cedim organiziraju Živu biblioteku s LGBTIQ temama.
Piše: Martina Domladovac

U utorak, 11. listopada obilježava se Međunarodni dan izlaska iz ormara (Coming out) u svrhu podizanja svijesti o važnosti javnog identificiranja s LGBT zajednicom, kao prvog čina aktivizma. Osnovna je ideja da homofobija buja u atmosferi tišine i neznanja, a jednom kad ljudi saznaju da su među njihovim prijateljima ili članovima obitelji gej, lezbijke ili transrodne osobe, manje je vjerojatno da će zadržati svoje opresivne stavove i ponašanje. Coming out, izlazak iz ormara ili autanje, u LGBT zajednici označava svojevoljno otkrivanje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.

Coming out day obilježava se od 1988. godine kada su ga osnovali psiholog Robert Eichberg i lezbijska aktivistica Jean O’Leary u znak proslave Drugog nacionalnog marša na Washington za lezbijska i gej prava koji se dogodio istog datuma godinu dana ranije. Iz takozvanog Velikog marša (The Great March) proizašle su brojne LGBT udruge i organizacije, ali i ideja proslave autanja, umjesto do tada uobičajenih defenzivnih reakcija na homofobne izjave i postupke.

U sklopu ovogodišnjeg Međunarodnog dana izlaska iz ormara Zagreb Pride u suradnji s centrom Cedim 11. listopada na Fakultetu političkih znanosti održat će Živu biblioteku, događaj u kojem sudionici imaju priliku ući u osobni dijalog te postavljati pitanja pripadnicima na neki način ranjivih ili marginaliziranih skupina. Neki od “naslova” ove Žive biblioteke bit će transrodna osoba, lezbijka, eko-aktivistkinja, azilantkinja, LGBTIQ roditelj i queer teenager, a Zagreb Pride poziva sve zainteresirane da zajedno, uz opušteno druženje naučimo više o životima ljudi koji s nama dijele svakodnevicu te jedni drugima postanemo bolji/e kolege/ice, susjedi/e, sugrađani/ke.

 

Preuzeto sa portala: http://www.kulturpunkt.hr