Hrvatska, Nekategorizirano

Nova ruta: Migranti u Hrvatsku ulaze preko Cerića i Nuštra

Naime, upravo su se iznad ta dva sela unazad tjedan dana intenzivirale aktivnosti policije, koja svojim helikopterima nadlijeće sela, oranice i šume oko njih i termovizijskim kamerama snima zemljanu površinu u potrazi za migrantima. I do nas je došla informacija o nešto masovnijim hvatanjima migranata te da je samo na području Nuštra unazad nekoliko dana uhićeno njih 30-ak, dok se u Ceriću navodno njih 46 dragovoljno predalo našoj policiji, prenosi SEEbiz.

– Moram priznati da prvi put čujem tu informaciju. 46, kažete? Ma, ne znam za to. Puno je to ljudi da se po selu tako nešto ne bi pročulo. Ali, da ih ima, to je sigurno. Ja ih doduše nisam vidio, ali pričali su mi susjedi i mještani da su ih viđali – kaže Vilko Blažeković, kojem se pridružio i njegov mlađi sumještanin Toni Patrčević.

– Eno kod moje kuće nekidan ujutro oko 6 sati policija je našla njih trojicu. Nisam ih vidio, ali koliko sam čuo, sjedili su na kanalu pokraj ceste i kao da su nekoga čekali. Ili su možda samo bili umorni. Isto tako, ne izlazu iz sela, u kukuruznom polju, uhvatili su njih 3-4, ali za ovih 46 odjednom ni ja nisam čuo – rekao je Patrčević.

Nisu čuli ni za pljačke po seoskim dvorištima i kućama, a što također kruži kao glasina koja se širi i po putem raznih portala.

– Nisam čuo za krađe. Ako možda uberu neki komad voća, to i nije neka krađa. Pa ljudi su gladni – kažu naši sugovornici koji se ne boje za svoju sigurnost.

– Čega me ima biti strah, pozvao bih ih u kuću, dao im da se okupaju, nešto pojedu i ‘ajde dalje. Pa, nisu oni došli ovdje napasti nas. Nije njima cilj Hrvatska. Što će ovdje? I mi bismo bježali da možemo – okreće na šalu Blažeković.

– Meni ne bi smetali. Neka dođu na kavu – dodao je Patrčević.

Ivan Nedoklan, predsjednik MO-a Cerić, potvrdio je pojačane policijske aktivnosti u Ceriću, oko i iznad njega, kao i da je od mještana doznao za manje grupe viđene u selu.

– To je počelo unazad tjedan dana. Migranti su viđeni, ali bili su tu, što se kaže, u prolazu, pri čemu nisu iskazivali nikakvu agresiju ili slično, međutim kod dijela mještana osjeća se nelagoda i svojevrsna bojazan kada strani ljudi koji nisu turisti tako hodaju ulicama. No, ponavljam, problema nije bilo i zasad je stanje pod kontrolom. No, uskoro počinje škola i nadam se da će to ipak prestati – rekao je Nedoklan.

Migranti u Cerić uglavom pristižu iz smjera Jankovaca, odnosno jankovačke šume koja je jedna od najvažnijih točaka na migrantskoj ruti onima koji se uspiju probiti preko zelene granice između Srbije i Hrvatske nedaleko od Tovarnika. Ako prođu tu prvu prepreku, gdje naša policija također svaku noć patrolira i snima termovizijskim kamerama, onda gledaju da se dokopaju željezničke pruge ili ceste, pa se pokraj njih kreću kroz kukuruzna polja. Ne idu oni, naravno, naslijepo. Imaju rute koje su im mailom poslali oni koji su već tim putem uspjeli proći.