Nekategorizirano, Svijet

Poljaci na protuvladinim prosvjedima

Prosvjeduje se u svim dijelovima zemlje
Prosvjeduje se u svim dijelovima zemlje

Unatoč kritikama u zemlji i izvan nje euroskeptična vladajuća stranka Pravo i pravda uživa čvrstu potporu mnogih Poljaka koji žele čuti njihove poruke o boljoj socijalnoj skrbi, više katoličkih vrijednosti u javnom životu i manjoj ovisnosti o stranom kapitalu. Pa su i oni najavili svoje okupljanje kao potporu vlasti, prenosi HRT.

I sinoć se prosvjedovalo u Varšavi, ali i u drugim dijelovima zemlje. 30-ak zastupnika oporbe od petka nije izašlo iz poljskog parlamenta jer tvrde da vlada krši ustav. Nakon što su se usprotivili planovima da se medijima ograniči pristup parlamentu, blokirali su plenarnu dvoranu i još su ondje.

Poljska premijerka Beata Szydlo akciju oporbe nazvala je “skandaloznom”, dok je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk pozvao poljske vlasti na poštovanje ustava.