Nekategorizirano, Svijet

Potpore EK slobodi medija i istraživačkom novinarstvu

Europska komisija je objavila poziv na podnošenje prijedloga vrijedan 4,2 milijuna eura namijenjen potpori slobodi medija i istraživačkom novinarstvu. Rok za podnošenje prijedloga je 27. rujna, prenosi H-alter.org.

Tim se sredstvima pokazuje odlučnost EU-a glede promicanja i poticanja slobode i pluralizma medija.

Financijsku podršku dobit će tri djelovanja. Prvom inicijativom uspostavit će se sveeuropski mehanizam za reagiranje na povrede i slabljenje slobode tiska i medija u državama članicama te njihovo ublažavanje (1,4 milijuna eura). Drugom inicijativom osnovat će se fond za potporu prekograničnom istraživačkom novinarstvu u EU-u (1,5 milijuna eura).

U trećem dijelu poziva dionicima (npr. novinarima i nevladinim organizacijama) omogućuje se predlaganje projekata kojima se podupire neovisno novinarstvo i novinarska suradnja u državama članicama ili osvješćuje i ističe važnost slobodnih medija te kvalitetnog i etičnog novinarstva u EU-u (1,3 milijuna eura).

Dodatne pojedinosti o kriterijima prihvatljivosti za svaki dio poziva dostupne su ovdje.