Nekategorizirano, Stajališta

Pravobraniteljica Slošnjak: Stožer treba osigurati i mjere za prihvat osoba s invaliditetom

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak u subotu je preporučila Stožeru civilne zaštite RH da osigura eventualni prihvat i liječenje osoba s invaliditetom te je apelirala na roditelje djece s teškoćama u razvoju i odrasle osobama s invaliditetom da se dosljedno pridržavaju preporuka stožera.

Svim udrugama i pružateljima usluga za osobe s invaliditetom preporučila je da ograniče odnosno obustave provedbu programa i aktivnosti gdje se okuplja veći broj djece s teškoćama u razvoju ili odraslih osoba s invaliditetom.

“S obzirom na posljednje preporuke Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u odnosu na izbjegavanje okupljanja većeg broja osoba, posebno osoba u povećanom riziku od zaraze, preporučujem svim udrugama i pružateljima usluga za osobe s invaliditetom da ograniče odnosno obustave provedbu svojih programa i aktivnosti koje podrazumijevaju okupljanje i istovremeni boravak većeg broja djece s teškoćama u razvoju odnosno odraslih osoba s invaliditetom, neovisno u kojem djelu Hrvatske se nalaze”, stoji u priopćenju pravobraniteljice Slonjšak.

“Apeliramo i na roditelje djece s teškoćama u razvoju i odraslih osoba s invaliditetom da se dosljedno pridržavaju preporuka Kriznog stožera i pružatelja usluga vezano uz izbjegavanje rizika zaraze, obzirom da se radi o populaciji kod koje bi eventualna bolnička karantena podrazumijevala dodatnu prilagodbu uvjeta, obavezno prisustvo roditelja odnosno skrbnika, čime bi se višestruko otežala organizacija liječenja i skrbi”, poručila je Slonjšak.

U priopćenju stoji da preporučuje Kriznom stožeru “da planira odnosno osigura i sve potrebne mjere za prihvat, liječenje i sigurnost za osobe s invaliditetom, ovisno o njihovim specifičnim potrebama”, prenosi Hina.