EHO, Nekategorizirano

Probuđeni snovi: Knjiga o marginalizaciji osoba s invaliditetom

snovi_crInformativni centar za osobe s invaliditetom ‘Lotos’ protekle dvije godine radio je mnogo na ohrabrivanju mladih ljudi koji su imali želju za radom i uspjehom. Tako su svoje priče iznosili jedni drugima, a upravo životne priče nekoliko njih pretočene su u knjigu ‘Probuđeni snovi’, piše In portal.

Podrška osobama s invaliditetom, kako navode iz organizacija koje brinu o ovoj populaciji, još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou. Iako traže i iniciraju određene promjene, to ide vrlo teško, jer nadležni ne žele prepoznati potencijale ove populacije, nego ih još uvijek gledaju samo u sferi socijalne zaštite, kažu u Informativnom centru za osobe s invaliditetom Lotos u Tuzli. Međutim, oni daju prijedloge za izmjene i poboljšanje stanja i traže:

– Da omoguće ravnopravno, jednako obrazovanje za mlade osobe s invaliditetom, da omoguće dostupne servise, usluge koje su nam potrebne da bi funkcionirali u ravnopravnoj zajednici, za što definitivno postoje novci, a država za to nema sluha i sve viša se bavi sama sobom – navodi Suvad Zahirović, predsjednik Informativnog centra za osobe s invaliditetom Lotos.

Istina je da nevladine organizacije sve više ulažu u osobe s invaliditetom kroz projekte, pa i koje financiraju državne ustanove, ali ovdje vjeruju da bi se moglo uložiti znatno više truda kako bi se olakšao život ovih ljud. iKad nema projekata koji daju ‘vjetar u leđa’ OSI populaciji tek se vidi koliko je teško uspjeti kroz život. Osobe s invaliditetom slažu se da i oni mogu dati veliki doprinos u ostvarenju osnovnog cilja, a to je olakšanje življenja, kroz svoje zalaganje, trud i na kraju uspjeh.

– Ne može nas nitko vidjeti da nam pokaže da smo mi tu i da se bori za nas, ako se mi ne borimo sami za sebe – navodi Fatma Bulić, članica Lotosa.

Informativni centar za osobe s invaliditetom ”Lotos” protekle dvije godine radio je mnogo na ohrabrivanju mladih ljudi koji su imali želju za radom i uspjehom. Tako su svoje priče iznosili jedni drugima, a upravo životne priče nekoliko njih pretočene su u knjigu ”Probuđeni snovi” koja je prezentirana i javnosti.

– U mojoj priči je pregled kakav je moj život prije, kakva je bila moja borba kroz život, jednostavno kakav je bio moj put da dođem do ove točke u kojoj se sada nalazim – kaže Bulić.

Ova knjiga nastala je u sklopu projekta ‘Jačanje kapaciteta za samostalni život osoba s invaliditetom u BiH’ kao iskustveni rezultat provođenja projektnih aktivnosti u Tuzlanskoj županiji i strukturiranje rada s mladim osobama s invaliditetom i članovima njihovih obitelji.