Nekategorizirano, Svijet

Sirijske izbjeglice polako se vraćaju u svoje domove

sirija_crAsadov režim osvaja od pobunjenika selo po selo, područje po područje. U prosincu prošle godine, pobunjenici su se povukli u istočni dio Alepa, u ožujku ove godine su predali svoje bivše uporište Homs. Potisnuti su iz gotovo svih većih gradova.

Izgleda da je za Asadov režim došao trenutak da pored ratne strategije razmišlja i o poboljšanju imidža u zemlji i inozemstvu. Tako su sada sirijske vlasti pozvale građane četvrti Al Vaer u Homsu da se vrate u svoje domove. Gotovo 600 ljudi je to i učinilo. Svi oni dolaze iz izbjegličkog kampa Zogra na sjeveroistoku Alepa. Internetski portal Al Monitor koji se bavi Bliskim istokom piše da se za povratak prvobitno bilo prijavilo 1.000 ljudi, ali se njih 400 vratilo u izbjeglički kamp – kada su vidjeli ruševine svoje nekadašnje četvrti, piše DW.

Ipak, čak i nekoliko stotina povratnika je uspjeh za Asadov režim koji sada može tvrditi da svojim građanima pomaže da se vrate u svoje domove i to čak i onima koji su se nekada borili u redovima sekularne oporbe.

Međutim, neki od onih koji su odgovorili na poziv vlade da se vrate u Homs, govore o neadekvatnim higijenskim i sanitarnim uvjetima u kampu Zogra koji može primiti 7.500 osoba: slaba medicinska njega, malo vode i struje, čak ni hrane nema dovoljno. Ljudi se vraćaju u Al Vaer prije svega zbog toga.

Izbjeglice se vraćaju i u druga mjesta, recimo u Dabik koji ima poseban simbolički značaj. Gradić na sjeveru Sirije, u blizini granice s Turskom, ima važno mjesto u mitologiji terorističke Islamske države (IS). Naime, prorok Muhamed je navodno rekao da će se u tom gradu jednom voditi odlučujuća bitka između muslimana i njihovih protivnika.

IS je osvojila grad u kolovozu 2014. a u listopadu 2016. je umarširala sirijska vojska. Prije šest mjeseci prvi stanovnici su se vratili kućama. Od tada oni nastoje uspostaviti normalnu svakodnevicu. Ne samo da su ponovo uspostavili infrastrukturu nego su čak osnovali i nogometni klub. Na ovaj način povratnici ukazuju na jednu stvar: normalnost je obnovljena. Jer, IS je bila zabranila sport i zabavu na svom području, a kršenje zabrane je najstrože kažnjavano.

Al Jazeera izvještava da se u svoje domove vratilo ukupno oko pola milijuna interno raseljenih osoba. Pored toga, od 2015. godine se iz inozemstva u Siriju vratilo oko četvrt milijuna izbjeglica. Staffan de Mistura, specijalni izaslanik UN-a za Siriju, kaže da je nasilje u zemlji primjetno smanjeno – od svibnja, otkako su se Rusija, Turska i Iran dogovorile oko takozvanih zaštićenih zona.

Mistura je također rekao da UNHCR ipak ne može u potpunosti preporučiti povratak:

„Neizvjesno je i koliko je poboljšanje sigurnosne situacije trajno. Još uvijek postoje značajni rizici koji su prepreka za dobrovoljan, siguran i dostojanstven povratak.” Pored toga, UN i dalje nema pristup svim dijelovima zemlje. „Pristup interno raseljenim unutar Sirije ostaje jedan od naših najvećih izazova”, rekao je ovaj diplomat.

Međutim, mnogo toga ukazuje da će se sve više izbjeglica vraćati kućama. Prošlog tjedna SAD su najavile da će CIA prekinuti svoj program obuke za borce sirijske oporbe. Prema listu Al Arabi al Džadid, to sugerira da su se Sjedinjene Države pomirile s tim da Asad ostaje na vlasti. Čak i više od toga: „SAD se pretvaraju da su neutralne, ali njihova politika otkriva da su prihvatili ruske ideje – i na taj način indirektno dali podršku Asadu.” Rat u Siriji još nije završen. Ali, povratak izbjeglica je znak jačanja Asadovog režima.