Hrvatska, Nekategorizirano

Povratak ljudi s neobičnom željom življenja

izbjeglice_cr– Radi se o izbjeglicama koje su u Austriju došle putem tzv. Balkanske izbjegličke rute. Iako je ta informacija stara već dva tjedna, iz austrijske organizacije Interkulturelles Zentrum i Inicijative Dobrodošli! ističu kako je ikakva službena reakciju na najavu njihovog dolaska, a kamoli plan prihvata, zbrinjavanja i integracije tih ljudi izostala. Republici Hrvatskoj svakako stoji na raspolaganju opcija odbijanja prihvata tih ljudi, međutim postavlja se pitanje legitimiteta i legaliteta kako vraćanja tako i prihvata, odnosno odbijanja prihvata ljudi, ali i odgovornosti Austrije za takva postupanja.

Upravljanje tzv. Balkanskom izbjegličkom rutom obilježeno je, između ostalog, radikalnim političkim zaokretima i krajnjom pravnom nesigurnošću, ističu u Inicijativi.

Ruta se uspostavila kako bi izbjeglice koje su očajnički trebale sigurnost i zaštitu mogle dospjeti do Njemačke i Austrije koja je službeno provodila politike dobrodošlice i solidarnosti. Čin propuštanja ljudi do tih država članica zaobilazio je i derogirao postojeće pravne mehanizme EU, prvenstveno Dublinsku uredbu prema kojoj odgovornost za procesuiranje zahtjeva za međunarodnu zaštitu, uglavnom ne bi ležala na tim državama članicama. Uglavnom su se derogacije odvijale političkim mehanizmima, a ne u zakonom propisanoj proceduri.

Interkulturelles Zentrum i Inicijativa Dobrodošli! naglašavaju kako su tokom života rute politike dobrodošlice postojale restriktivnije te se sve više transformirale u politike zatvorenih vrata. Najavom vraćanja postavlja se pitanje jesu li te politike zaista ikada i bile politike dobrodošlice, barem s obzirom na ljude za koje je sada najavljeno vraćanje. Vraćanje će se navodno provoditi temeljem ponovnog uspostavljanje Dublinske uredbe, no krajnje je upitan legitimitet vraćanja ljudi iz država članica u kojima mjesecima borave, u Hrvatsku, u kojoj su neki od njih proveli svega nekoliko sati u tranzitu. Time je već ionako iznimno istraumatiziranim ljudima zaustavljen proces integracije te se od njih zahtjeva ponovno upoznavanje s novom kulturom, sustavom i pravima i obvezama. Nadalje su upitni kriteriji po kojima se određuje koji će se ljudi vraćati. Svjedoci smo primjene krajnje proizvoljnih kriterija propuštanja ljudi za vrijeme života rute kojima su se kršila ljudska prava izbjeglica. Konačno, postavlja se pitanje kako će ta vraćanja rezultirati na međusobne odnose država članica.

Stoga Interkulturelles Zentrum i Inicijativa Dobrodošli! ističu kako je nedopustivo da države članice proizvoljno odlučuju o primjeni ili neprimjeni pojedinih pravnih mehanizama, a na uštrb ljudskog dostojanstva.