Hrvatska, Nekategorizirano, Svijet

Novčane premije za dobrovoljni povratak iz Njemačke

povratak_crNjemačko ministarstvo unutarnjih poslova navodi da se zahtjev za “reintegracijsku podršku” u iznosu od 3.000 eura može podnijeti do 28. veljače. Obitelji kojima je odbijen zahtjev za azilom u Njemačkoj mogu dobiti novčanu pomoć u iznosu od 3.000 eura za stanarinu, izgradnju ili obnovu kuća i stanova kao i za kupovinu kuhinje ili renoviranje kupaonice. Kada je riječ o pojedincima, novčana pomoć iznosi 1.000 eura. Ovom odlukom je do kraja veljače produžen program “Početna pomoć plus” u sklopu projekta “Tvoja zemlja, tvoja budućnost”, piše DW.

Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maizière poručio je osobama kojima je odbijen zahtjev za azilom u Njemačkoj da, ukoliko se odluče na dobrovoljni povratak, pored početne pomoći mogu dobiti i pomoć za stanarinu u zemlji njihovog podrijetla koja će biti pružana u idućih 12 mjeseci. De Maizière je također tim osobama poručio da postoje perspektive u njihovim zemljama.

– Pomažemo vam u reintegraciji konkretnom pomoći”, izjavio je njemački ministar unutarnjih poslova.

Pravo na novčanu pomoć je između veljače i listopada 2017. godine iskoristilo samo 8.639 ljudi. Isti izvor navodi da u Njemačkoj trenutno živi 115.000 osoba kojima je odbijen zahtjev za azilom. Od tog broja je 80.000 osoba dobilo tzv. “trpljeni boravak” (Duldung). 35.000 ljudi treba biti prisilno vraćeno, a u istom vremenskom razdoblju je prisilno vraćeno 19.520 ljudi.

Njemačke vlasti već godinama ne pomažu samo osobe kojima je odbijen zahtjev za azilom, nego i one koji su podnijeli zahtjev za azilom i još uvijek nisu dobili odgovor jer proces traje. Takvim osobama u mnogo slučajeva se pruža i financijska pomoć. Pri tome se radi o preuzimanju troškova povratka. Novčana pomoć se pruža i osobama koje imaju dozvolu boravka u Njemačkoj i koje mogu zamisliti povratak u svoje zemlje.

Šef ureda njemačke kancelarke Peter Altmeier, koji je ujedno i koordinator njemačke vlade za pitanja izbjeglica, dobio je odbijenicu od ministara unutarnjih poslova unije CDU/CSU iz saveznih zemalja u kojim su ove stranke na vlasti da se ponovo odobri prisilni povratak u Siriju. “Građanski rat još nije završen. Mnogi ljudi su pobjegli od Assadovog režima koji je i dalje na vlasti”, izjavio je Altmeier. Njemačke savezne zemlja Saska i Bavarska su najavile da će o toj temi razgovarati na konferenciji ministara unutarnjih poslova njemačkih saveznih zemalja koja se idućeg tjedna održava u Leipzigu.

– Cilj je da se prisilno vrate opasne osobe i osobe koje su počinila teška kaznena djela”, izjavio je ministar unutarnjih poslova Saske Markus Ulbig. Predsjednik kluba zastupnika CDU-a u Bundestagu Volker Kauder izjavio je da “s obzirom na sigurnosno stanje u Siriji prisilni povratak trenutno nije tema”.