Nekategorizirano, Svijet

Migrantski dogovor s Turskom funkcionira

U zamjenu za 3 milijarde eura novčane pomoći i obećanje o ublažavanju ograničenja za vize za Turke, Ankara je drastično smanjila priljev migranata koji ulaze u Europu preko njezina teritorija iz konfliktnih zona Bliskog istoka i Afganistana, prenosi Hina.

– Nemam nikakvih bojazni u pogledu održavanja sporazuma o izbjeglicama. On funkcionira – rekao je Johannes Hahn. On i šefica EU-a za vanjsku politiku Federica Mogherini trebali bi se sastati s turskim ministrom za vanjske poslove Mevlutom Cavusogluom i ministrom za EU Omerom Celikom kasnije tijekom dana.

– Mora se priznati da je dnevna suradnja u više područja bolja od retorike – dodao je Hahn.

Migrantski sporazum posebno je pozdravila Njemačka, migrantima najpoželjnija destinacija, no odnosi između Berlina i Ankare zahladili su se zbog većeg raspona pitanja, a zemlje jedna drugu zadnjih dana optužuju za “neprihvatljivo” ponašanje.

Austrija je u međuvremenu bila najglasnija u pozivima da se suspendiraju turski pristupni pregovori za priključenje EU, koji su također trebali biti potaknuti migrantskim sporazumom, zbog represivnih mjera režima nakon propalog pokušaja državnog udara u Turskoj.

Za vrijeme izvanrednog stanja u toj je zemlji oko 50.000 ljudi bačeno u zatvor i u tijeku im je suđenje, uključujući njemačkog građanina koji je radio sa skupinom za ljudska prava, a oko 150.000 ljudi suspendirano je ili otpušteno s posla.