Hrvatska, Nekategorizirano

Inicijativa Dobrodošli!: Otvoreno pismo Ministarstvu unutarnjih poslova

djeca_cr– Nastavno na priopćenje koje je Centar za mirovne studije objavio u petak 26. svibnja te konferenciju za medije Inicijative Dobrodošli i udruge Are You Syrious održane 29. svibnja o nasilnom postupanju policije prema izbjeglicama, a posebice prema djeci bez pratnje kao iznimno ranjivoj skupini – skrećemo pozornost na priopćenje Ravnateljstva policije u kojemu se navodi kako rukovoditeljstvo policije ne stoji iza nasilnih postupanja policijskih službenika te da će sve prijavljene postupke istražiti i sankcionirati.

S obzirom na to da su udruga Are You Syrious i Inicijativa Dobrodošli! do sada prikupili i javnosti predstavili niz svjedočanstava izbjeglica (Izvještaj I, Izvještaj II, Izvještaj III) koji potvrđuju učestalo nasilje policijskih djelatnika i onemogućavanje pristupu sustavu međunarodne zaštite, smatramo da Ministarstvo unutarnjih poslova i Ravnateljstvo policije žurno moraju istražiti slučajeve nasilja koji su počinjeni u njihovim redovima i učiniti Hrvatsku policiju profesionalnom u svom ophođenju s izbjeglicama. Hrvatska ima moralnu i zakonsku odgovornost pružiti zaštitu izbjeglicama.

Ravnateljstvo policije navodi kako je uloga hrvatske policije čuvanje i zaštita državne granice Republike Hrvatske, koje uključuje poštivanje i uvažavanje ljudskih prava. Mišljenja smo kako sve to treba biti u potpunom suglasju sa zaštitom života i integriteta te sigurnošću svih onih osoba koje se nalaze na teritoriju Republike Hrvatske. Kako smo ranije naveli – osobe koje su u situaciji da moraju potražiti sigurno utočište u nekoj od zemalja EU de facto nemaju drugih načina na dolazak do tih zemalja, osim tako da iregularno prelaze granice te tako zatraže azil/međunarodnu zaštitu.

Pritom se susreću s policijskim postupanjem sukladno članku 13. Zakonika o schengenskim granicama, temeljem kojeg se zaštita državne granice provodi tako da se osobe ‘odvraća’ od izbjegavanja kontrola na graničnim prijelazima. Prema iskazima i svjedočanstvima izbjeglica, prilikom postupka  ‘odvraćanja’ neki policijski službenici koriste nasilje te otuđuju mobitele i druge osobne stvari.

Jučerašnje očitovanje i izjave predstavnika Ravnateljstva policije smatramo važnim i odgovornim, zbog činjenice da je šira javnost sada upoznata s time da se Ravnateljstvo policije ograđuje od ovakvog postupanja te da se ono ne provodi temeljem zapovjedi rukovoditelja. Ipak naglašavamo kako je naša je dužnost upozoravati na svaki oblik nasilja prema izbjeglicama i to ćemo i dalje činiti.

Po slučaju nasilnog postupanja prema djeci bez pratnje na graničnom prijelazu Rupa počela se provoditi istraga, no zbog zaštite ove djece te sve one druge koja se u budućnosti mogu naći u sličnoj situaciji nadamo se da će postupanje biti okončano što prije, a počinitelji sankcionirani.

U interesu nam izgradnja sustava koji će štititi ljudska prava i sigurnost svih na teritoriju Republike Hrvatske – kako državljana Republike Hrvatske, tako i svih stranaca koji se nađu na njenom teritoriju. Hrvatska treba biti sigurna zemlja za sve ljude koji se u njoj nađu, stoga je suradnja s institucijama Republike Hrvatske od iznimne važnosti. Ljudi nisu ilegalni te ih se ne smije tretirati na taj način, već do ilegalnosti statusa ljudi dovode zakonske odredbe i politička ignorancija koja ih tjera na iregularna postupanja kako bi našli sigurnost. No čak i tada, ne zaslužuju da se na njihove postupke odgovara nasiljem i prijetnjama. Zaštitimo odrasle osobe i djecu koji dolaze u potrazi za zaštitom i borave u Republici Hrvatskoj – ističe se u otvorenom pismu Inicijative Dobrodošli!