EHO, Nekategorizirano

STEM FEST Slavonija održat će se u četiri slavonska grada – danas krenuo u Vukovaru

Vukovar je danas i sutra (13. i 14. travnja 2023.) domaćin dvodnevnog javnog događaja STEM FEST Slavonija čija je svrha popularizirati znanost kroz STEM pristup obrazovanju kod djece, mladih i opće popularizacije građana.

STEM FEST Slavonija, kao dio projekta Kreativna STEM revolucija u Slavoniji, pripremio je raznolik program za djecu, mlade, obitelji, ljubitelje STEM-a i sve zainteresirane građane.

Prvi dan manifestacije, nakon otvorenja, u samom središtu grada, na platou, Dr. Franje Tuđmana u Vukovaru, održavaju se STEM radionice za organizirane grupe učenika osnovnih škola, a u okviru programske aktivnosti STEM FAMILY mogu sudjelovati i roditelji i djeca u različitim STEM aktivnostima.

Drugog festivalskog dana planirano je predstavljanje projekta Kreativna STEM revolucija u Slavoniji i jedinstvenih STEM učila koje je osmislio projektni tim u sastavu predstavnika nositelja i partnera projekta, a od 10 do 11 sati planirana je STEMOLOVKA – susret predstavnika, ustanova, tvrtki, udruga i pojedinaca koji djeluju u području STEM-a. Nakon toga, od 11 do 14 sati provodit će se STEM radionice za organizirane grupe učenike srednjih škola, a od 14 do 16 sati održat će se tribina za mlade „Kako znanost mijenja svijet“ na kojoj će gostovati astrofizičarka prof. dr. sc. Vernesa Smolčić.

Od 16 do 17 sati slijede otvorene radionice za sve zainteresirane građane u okviru programske aktivnosti PROBAJ STEM – interaktivni ulični mini STEM muzej za sve. U 17 sati slijedi predstavljanje rezultata dvodnevnih aktivnosti i zatvaranje manifestacije.

Na manifestaciji će se drugoga dana od 16 sati organizacijskom timu pridružiti predstavnici osječke IT tvrtke ORQA koji će posjetiteljima predstaviti najnoviji proizvod edukacijski STEM komplet za djecu koji sadrži elemente za sastavljanje edukacijskog drona za upravljanje uz pomoć FPV video naočala.

STEM FEST Slavonija održat će se u Požegi (20. i 21. travnja), Virovitici (27. i 28. travnja) i u Slavonskom Brodu (4. i 5. svibnja).

Događanje je dio projekta Kreativna STEM revolucija u Slavoniji, a to je projekt jačanja kapaciteta Dječjeg kreativnog centra DOKKICA i Udruge za razvoj zajednice Kreativa za razvijanje održivih programa aktivnog uključivanja djece i mladih te opće populacije u popularizaciju STEM-a na području istočne Hrvatske, u svih pet slavonskih županija.
Partneri na projektu su Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Građevinski i arhitektonski fakultet u Osijeku, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek i Tehnička škola Nikole Tesle Vukovar.

Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Više o projektu: www.stemslavonija.eu