Nekategorizirano, Svijet

Tisuće migranata spašene iz Sredozemnog mora

migranti_crOrganizacije Iuventa Jugend rettet, MOAS i Sea-EYE spasile su oko 3000 ljudi iz gumenih i drvenih čamaca  oko 20 kilometara od libijske obale u subotu, rekao je za dpa kapetan spasilačkog broda Iuventa.

U petak je spašeno oko 1800 do 2000 ljudi, dodao je. Rekao je da su brojke bez presedana, prenosi Hina.

On je također kazao da se humanitarne organizacije  koje djeluju na tom prostoru boje da bi se preko noći mogli otkriti novi čamci s migrantima jer je vrijeme trenutno dobro.

Četrdeset osam migranata, od kojih 13 djece, stiglo je u lučki grad na otoku Argostoli Kefalonija, nakon  što je grčka obalna straža otkrila njihov čamac koji se prevrnuo između Grčke i Italije.

Prema ranijim izvješćima bilo je samo 40 ljudi u tom čamcu koji je, kako je javio grčki radio ERT, otkriven nekoliko nautičkih milja zapadno od Kefalonije u Jonskom moru. Ne zna se odakle su migranti krenuli.

U petak je organizacija SOS Mediterranee spasila 500 ljudi u sedam sati. Jedna je osoba pronađena mrtva na splavi. Glasnogovornik Međunarodne organizacije za migraciju (IOM) napisao je na Twitteru da su ribari spasili 101 migranta iz potonulog čamca i da se pet migranata utopilo. Ne zna se kad je bilo to spašavanje.

Prema IOM-u od početka ove godine 800 migranata umrlo je pokušavajući prijeći Sredozemno more u nesigurnim čamcima krijumčara ljudima.