Nekategorizirano, Stajališta

TIH: Sustav upravljanja Hrvatskom je nepravedan, nepošten i neučinkovit

foto HINA/ Denis CERIĆ /dc

Transparency International Hrvatska povodom objave revidiranih financijskih izvještaja Agrokora d.d. i Agrokor grupe za 2016. godinu poziva sve nadležne institucije i tijela javne vlasti na hitno djelovanje i donošenje učinkovitih poteza – završilo je vrijeme zabavljanja javnosti.

„ Nakon što je hrvatska javnost informirana o nalazima revizije financijskih izvještaja vrijeme je za istinsko, učinkovito i stvarno djelovanje kako bi se utvrdila odgovornost za situaciju u koju su dovedeni svi hrvatski građani. Svi građani su povezani s tako velikom kompanijom – bilo kao zaposlenici, kao kupci, dobavljači ili korisnici roba i usluga. Kada sustav ima selektivne kriterije, nejasna pravila i veliki broj izuzetaka onemogućeno je poslovanje i učinkovita kontrola takvog poslovanja. Zašto smo u sustav uveli fiskalizaciju i kontrolu tijekova novca u poslovanju ako sustav nije u mogućnosti otkriti koruptivne rizike, nepravilnosti i nelogičnosti, te ih prevenirati? Niti jedno društvo, pa niti ono najveće, ne može podnijeti troškove divljeg kapitalizma s kojima se suočilo hrvatsko društvo u protekla dva desetljeća. Gubitak nije samo u novcu, već u svim vrijednostima za koje smo mislili da ih kao društvo imamo poput povjerenja, poštenja i odgovornosti. Zakašnjelim i simboličnim kažnjavanjem pojedinaca ne možemo poprativi sustav koji je nepošten i nepravedan, a povjerenje građana vratiti će tek oni koji će omogućiti da ista pravila vrijede jednako za sve. “ istaknula je dr.sc. Davorka Budimir, predsjednica TIH-a.

izvor: TIH